Koruna hledá směr. Podepisuje se na ní absence dat

Domácí měna se během čtvrtka obchodovala v rozmezí menším než 10 haléřů, a to jak vůči euru, tak i dolaru. Tato nízká volatilita je způsobená nedostatkem nových dat. Devizový trh se tak opírá o informace z předchozích dní. S jakým výsledkem?

Česká koruna jako by se nemohla rozhodnout, kterým směrem se má vydat. Na jedné straně jsou pozitivní ekonomická data, tlačící na posílení, z druhé strany ji ale brzdí výroky členů ČNB ohledně možného oddálení plánu navyšování úrokových sazeb. V pondělí se na toto téma vyjádřil člen ČNB Vladimír Tomšík, další den jeho slova následoval Marek Mora a ve středu vše završil guvernér Jiří Rusnok, který v rozhovoru pro ČTK řekl: „Pokud by koruna dál systematicky posilovala, může to být důvod k pomalejšímu zvyšování sazeb.“

Koruna rovněž následovala další měny střední a východní Evropy. Spojitost se včerejším tlakem na mírné posílení oproti euru jsme totiž mohli pozorovat nejen u ní, ale i u polského zlotého, o něco méně pak u maďarského forintu.  Zdá se, že se investoři obchodující s korunou nyní nepouštějí do větších transakcí a patrně vyčkávají na nové informace ohledně úrokové sazby, za necelý týden tu máme zasedání ČNB, a na finální údaj o HDP České republiky za 1Q 2017, který bude zveřejněn příští týden. Domácí měna se nyní obchoduje na hodnotě 26,30 za euro a její dnešní vývoj vidíme v rozmezí 26,25 až 26,34 EURCZK.

Výraznější pohyb se nekonal ani na měnových párech s dolarem, jelikož dopad nízkých výnosů amerických státních dluhopisů kompenzoval data z trhu práce. Tzv. greenback se momentálně obchoduje na úrovních 1,117 EURUSD a 23,55 USDCZK. Jeho dnešní pohyb odhadujeme mezi hranicemi 1,114 až 1,119 EURUSD a 23,49 až 23,62 USDCZK.

Pro dnešní den nás čekají indexy výrobních sektorů a služeb, a to jak z Evropy, tak ze zámoří. Analytici u evropského PMI očekávají mírný pokles, kdežto u amerického PMI se předpokládá pravý opak. Další americká data se budou týkat počtu prodejů nových domů, kde se očekává nárůst z 569 tisíc na rovných 600 tisíc domů. Z domácí ekonomiky se dočkáme dekádní bilance, kterou vydá ČNB.

Newsletter