Kurz koruny po zveřejnění nejnovějších dat o české inflaci mírně posílil. Je to vcelku běžný proces, který ale nezlomí dlouhodobý trend vývoje kurzu. Nad očekávání vyšší inflace může vyslat signál, že centrální banky při rozhodování o dalším směřování jejich měnové politiky budou přísnější. Zjednodušeně, že sazby na dalším zasedání nesníží, nebo alespoň ne tolik. Důvodem může být obava odtržení inflace od cíle. Věc se má tak, že červencová meziroční inflace na úrovni 2,2 %, tedy 0,2 procentního bodu nad očekáváním trhu, těžko změní názor většiny bankovní rady. To by se muselo jednat o trvalý stav s o něco vyšší intenzitou. Přesto trhy pohyb inflace nahoru zacenily do nižší pravděpodobnosti svižného snížení základní úrokové sazby na dalším zasedání ČNB. Proto mírné posílení koruny. Jeho pokračování nečekejme.
Ano, bankovní rada ČNB se snaží komunikovat svůj výhled přísnější měnové politiky proti očekáváním trhu, což by mělo tlačit na silnější korunu. V současné době je meziroční inflace na úrovni 2,2 % a 2T Repo sazba je na 4,5 %. Člen bankovní rady Jan Frait aktuální situaci vnímá jako vhodnou pro jemné ladění. V překladu do lidštiny se tedy bavíme o tom, že pokles úrokových sazeb zpomalí, či úplně zastaví, což by krátkodobě mělo pomoci kurzu koruny. Nad očekávání vyšší úrokové sazby v tuzemském prostředí budou signálem pro silnější korunu. Obzvlášť pokud s cykly snižováním úrokových sazeb začnou USA a eurozóna.
Vyšší úrokové sazby tlumí ekonomický růst. I to je důvodem, proč nyní vidíme spíše horší čísla o vývoji tuzemského HDP. Podstatně důležitější je ale pro nás vývoj zahraniční poptávky, který je opředen řadou rizik. Vidíme dlouhotrvající problémy Číny, druhé největší ekonomiky světa, a možné zhoršení situace v USA, tedy ekonomiky největší. V takovém prostředí lze celkem bezpečně předpokládat zpomalení světové ekonomiky. Minimálně ve srovnání s prognózami v první polovině roku. Slabší zahraniční ekonomika znamená slabší zahraniční poptávku, což se podepíše v menším objemu exportu z České republiky, a tím i nižší poptávce po koruně.
Když slábne poptávka po měně, tak lze čekat oslabení. Nemalujme ale čerta na zeď. Ke kurzu 26 korun za euro se podle všeho nepřiblížíme. Abychom se mohli bavit o této úrovni kurzu, muselo by dojít k naplnění rizik zpomalení globální ekonomiky, oslabení zájmu o náš export a k razantnímu snížení úrokových sazeb za účelem podpoření ekonomiky. ČNB bude ale nejdřív řešit dlouhodobé ukotvení inflace na cíli, kde jsou stále s otazníkem volatilní položky spotřebního koše a zvýšená dynamika růstu cen služeb.
Importéry, kteří za eura kupují zahraniční zboží a služby, dvakrát nepotěším. Kurz pod 24,50 korun za euro do konce roku je zhruba podobně nepravděpodobný. Muselo by dojít k namíchání lahodného koktejlu v podobě svižného ekonomického růstu americké, čínské a popřípadě světové ekonomiky bez významných inflačních tlaků, který by umožnil významnější pokles úrokových sazeb v zahraničí, což by ceteris paribus zvýšilo zájem o česká aktiva, která by ve srovnání s ostatními mohla přinášet zajímavější výnos. Koruna, která patří mezi rizikové měny, by v takovém případě těžila ze zlepšení světové nálady a posílila by. Ač jsem obecně optimistou, tak tento scénář nevidím jako příliš pravděpodobný. Kurz koruny v dalších měsících očekávám spíše nad hranicí 25 koruny za euro.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0982 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,88 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0929 do 1,1028 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,23 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,97 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,15 až 25,31 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,82 do 23,10 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo