Koruna je nejhůř se vyvíjející měnou světa. ČNB, ECB, maloobchod…

(Rozšířeno 13:43) Česká koruna prudce oslabuje po datech z tuzemského maloobchodu a dalších komentářích z ČNB. Vůči euru oslabila z blízkosti 28 korun za euro až na 28,53 CZK/EUR. K americkému dolaru koruna oslabuje přes 24,00 až na 24,15 koruny k dolaru. Od 7. ledna, kdy obavy z deflace vyjádřil viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík, je koruna nejhůře se vyvíjející měnou světa dle Bloomberg. Koruna byla vůči euru slabší neposled v únoru roku 2009, k americkému dolaru v březnu roku 2006.

Korunu sráží strašák deflace. Tomšík hovoří o riziku

„Eurozóna je stále na hranici deflace a její hospodářské oživení je velmi křehké a dalo by se říct od druhého čtvrtletí loňského roku se zadrhlo, což samozřejmě není příznivá zpráva pro českou ekonomiku,“ řekl Ředitel měnové a statistické sekce ČNB Tomáš Holub v nedělních Otázkách Václava Moravce. Podle Holuba není vyloučen posun kurzové hranice (pozn. red.: kurzového závazku k euru), byť bankovní rada ho momentálně podmínila situací, kterou zatím v české ekonomice nepozoruje.

Kurz koruny k euru realtime sledujte zde

Kurz koruny k americkému dolaru realtime sledujte zde

Letošní inflaci Holub zpočátku očekává na podobných úrovních jako v prosinci v důsledku klesajících cen ropy, které by se mohly projevit ve snížení cen zemního plynu. „To se momentálně nedá vyloučit,“ řekl s tím, že centrální banka již pracuje na nové předpovědi pro letošní rok a prognóza pro inflaci projde revizí směrem dolů.

ČNB: Při hrozbě deflace zvážíme zesílení intervence na koruně

Česká koruna ráno obchodovala na hladině 28,12-28,14 k euru, po datech z tuzemského maloobchodu se posunula až nad 28,50 CZK/EUR. Vůči americkému dolaru se odpoutala od úrovní pod 23,75 až k 24,15 CZK/USD. Tuzemský maloobchod v listopadu zpomalil meziročně ze 7,5 % na pouhých 0,8 procenta, což bylo horší proti odhadům ekonomů v anketě Bloomberg (+1,7 %). Výraznější ztráta k americkému dolaru než vůči euru souvisí s vývojem na eurodolaru. Americký dolar posiluje k euru od ranních úrovní u 1,187 až na 1,1788 USD/EUR. 

Maloobchod zpomaluje dynamiku růstu. Zrychlí ji vánoční útraty?

Z Evropské centrální banky, kde probíhá příprava odkupu dluhopisů širokoplošným QE, opět zazněly opoziční hlasy z německého tábora, tvrdící, že úvahy o QE jsou předčasné a ECB by měla vyčkat, až se plně projeví efekty dosud přijatých kroků. Nadto Sabine Lautechschlägenerová, která je ve vedení ECB za německou Bundesbank, zpochybnila vývoj cen v eurozóně jako deflaci s tím, že prudce klesly ceny energií a potravin, ale nyní není patrné, že by spotřebitelé počítali s trvale klesajícími cenami a měnili kvůli tomu své chování.

Německý hlas v ECB: Kupovat dluhopisy ve velkém je předčasné

Newsletter