Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Koruna je nejpevnější od zásahu ČNB v listopadu 2013. Co čekat?

AKTUALIZOVÁNO 23:29 Česká koruna v samém závěru týdne velmi důrazně atakuje hladinu 27,00 koruny k euru, tedy závazek, pod který korunu nechce nechat zpevnit Česká národní banka. Nejsilnější metou dne a novou nejpevnější úrovní koruny k evropské měně od počátku intervence ČNB v úvodu listopadu roku 2013 je podle dat Roklen24 hodnota 27,0113 EURCZK, úvod dne probíhal u hladiny 27,09. Od počátku roku je koruna k euru silnější o 2,3 procenta, nejslabší jsme ji letos viděli 12. ledna na metě 28,53 EURCZK.

Česká národní banka opakovaně potvrdila jednostranný kurzový závazek na koruně vůči euru a tedy fakt, že korunu nenechá zpevnit pod 27,00 koruny k euru. Guvernér ČNB Miroslav Singer se již dříve pro Roklen24 vyjádřil v tom smyslu, že specialisté ČNB mají jasné instrukce, jak se zachovat při ataku kurzového závazku a půjde v zásadě o automatický proces jeho bránění.

Kladně prošlo schvalování třetího záchranného programu v národních parlamentech členských zemí EU. Rakušané i Němci svůj souhlas dali a zelenou jednáním o třetím záchranném balíku Řecku následně dala Evropská komise.

Z domácích dat jsme se v pátek dozvěděli nejprve o 0,2 % poklesu tuzemských výrobních cen meziměsíčně a 2,3% meziročně, což nadále hovoří pro měkkou měnovou politiku ČNB. Slábnou ale deflační tlaky v průmyslu, což nezavdává důvod dalšímu případnému uvolnění měnových podmínek.

Odpoledne vydaná data z ministerstva financí promluvila o pololetním poklesu státního dluhu o 650 milionů na 1663 miliard korun. Promlouvají zde ale čerpané rezervy a není tak příliš nad čím jásat.

Hlavní měnový pár eurodolar uzavírá týden u hladiny 1,0825 EURUSD. Dolar je v průběhu týdne při chuti vůči euru a to se promítá do vývoje kurzu koruny k dolaru. V rámci týdne jsme jej viděli u hladiny 25,00 USDCZK, jeho závěr přináší hodnoty u 24,90 koruny za dolar.

Tón v příštím týdnu budou nadále udávat jednání kolem Řecka. Situaci v Řecku mohou vystupňovat nabíhající reformní opatření. Například hned v pondělí má dojít za start zavádění 23% sazby DPH namísto dosavadních 13 % u části zboží a služeb. Řecko také čekají změny ve vládě, které by dle posledních zpráv měly přijít nejpozději v průběhu tohoto víkendu. Úvod týdne na trzích tak může být překvapivý.

Pokud jde o předem známá data, která nás čekají z české i zahraničních ekonomik, pozornost se v příštím týdnu soustředí české indikátory důvěry v ekonomice, německou inflaci nebo americký trh bydlení.

Česká republika

V pátek Český statistický úřad zveřejní data podnikatelské, spotřebitelské a souhrnné důvěry.

Německo

V pondělí budou v Německu zveřejněna data inflace za červen. V pátek bude zveřejněn index nákupních manažerů za červenec ve výrobě a také celkový index nákupních manažerů.

Eurozóna

V pátek budou zveřejněna data nákupních manažerů ve výrobě, ve službách a také bude zveřejněn celkový index nákupních manažerů za červenec.

Spojené státy americké

Ve středu bude zveřejněn cenový index bydlení za květen, trh očekává meziroční nárůst o 5,5 %. Podobně ve středu bude zveřejněn index nákupních manažerů ve službách a i souhrnný index nákupních manažerů za červenec.

V pátek bude zveřejněn index výrobních nákupních manažerů za červenec. Také budou zveřejněny údaje prodejů nových domů za červen.

Newsletter