Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Koruna je nejsilnější od konce intervencí. Ovlivní kurz dnešní HDP?

Koruna včera vůči euru pokořila nejen nové maximum od ukončení intervencí, ale byla také nejsilnější od listopadu 2013. Dostala se až na hodnotu 26,47 EURCZK. Během odpoledne však část zisků umazala. Nyní je ale kurz již opět na úrovni 26,47 EURCZK. 

Za včerejším posílením koruny může být velmi dobrý výsledek zahraničního obchodu, který potvrdil i běžný účet platební bilance. Ten v březnu vykázal přebytek ve výši 31,2 miliardy korun. Podle analytiků mohlo být včerejší posílení koruny způsobeno také pozitivním očekáváním investorů v dřívější navýšení úrokových sazeb. Dnes vidíme měnový pár v pásmu 26,42 až 26,53 EURCZK.

Koruna i v novém týdnu pokračuje ve válcování dolaru. Ačkoliv poslední dobou chodí z amerického kontinentu samá dobrá data, eurozóně a české ekonomice se také daří, o čemž svědčí i včerejší posílení koruny na nejvyšší hodnotu od října 2016, kdy koruna posílila na 24,13 USDCZK. Ráno zisky rozšířila a nyní se obchoduje 24,05 USDCZK. Dnešní výhled vidíme v pásmu 24,03 až 24,12 USDCZK.

Český statistický úřad v 9:00 oznámí předběžný výsledek HDP za 1. kvartál. ,,Za první čtvrtletí letošního roku očekáváme meziroční růst HDP o 2,5 procenta. Růst je tažen především silnou domácí poptávkou související s robustním růstem průměrné mzdy a vysokým optimismem mezi spotřebiteli. Daří se i českému průmyslu, zejména díky automobilové výrobě. Ve zbytku roku bude očekávané posílení koruny a silná poptávka domácností po zboží z dovozu snižovat čistý vývoz. Zároveň v souvislosti s čerpáním evropských fondů očekáváme pozitivní vliv investic na ekonomický růst,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Také v eurozóně bude zveřejněn předběžný výsledek HDP za 1. čtvrtletí a také obchodní bilance. V USA budou zveřejněna čísla o stavebních povoleních a průmyslové produkce.

Dolaru se nedaří ani na měnovém páru EURUSD. Během včerejšího obchodování oslabil o 0,5 procenta. Aktuálně se obchoduje na úrovni 1,1004 EURUSD. Tento měnový pár dnes vidíme v pásmu 1,094 až 1,102 EURUSD.

Newsletter