Česká koruna dnes zpevnila na 27,19 vůči euru, tedy na nejsilnější úroveň od listopadu roku 2013 – měsíce, kdy Česká národní banka zahájila svou intervenci, oslabující tuzemskou měnu.
Srazí ČNB korunu od 27,00 za euro?
Od posledního měnověpolitického zasedání bankovní rady ČNB totiž protiinflační vlivy dále zmírnily. Květnový růst cenové hladiny překonal očekávání centrálních bankéřů a slábnou též deflační tlaky v oblasti cen průmyslových výrobců. V tomto vývoji se pochopitelně odráží zejména situace na trhu s ropou a pohonnými hmotami, jejichž ceny oproti několikaletým minimům z počátku letošního roku znatelně vzrostly.
Relativně velmi nízké ceny ropy a pohonných hmot, charakteristické pro přelom roku, případně další deflační tlaky, se nestačily promítnout do snížení obecných inflačních očekávání tuzemských firem i jednotlivců. Nedošlo k útlumu spotřeby způsobeném očekáváním klesajících cen napříč ekonomikou, a nenastalo tak ani ochabnutí celkové poptávky v ekonomice. Dokonce i v případě mezd je dobrý důvod předpokládat, že jejich růst citelněji zrychlí ve druhé polovině letošního roku a zejména pak v roce 2016.
Centrální bankéři tak nyní prakticky nemají důvod, aby zvažovali opětovné rozvolnění měnových podmínek, ať už dalším intervenčním oslabením koruny vůči euru nebo třeba nastavením negativních úrokových sazeb. Přesně toto devizové trhy reflektují aktuálním posílením koruny.
Otázkou se nyní zdá být spíše to, kdy a jakým způsobem centrální bankéři svůj intervenční režim opustí – zda to bude až na přelomu let 2016 a 2017, nebo dříve. Zatím se vyjadřují v tom smyslu, že dříve to nebude, a u toho podle všeho zůstane i po měnověpolitickém zasedání tento týden. Stejně tak zůstanou beze změny klíčové úrokové sazby, které ČNB nastavuje.