Koruna je nejslabší od konce roku. Zasáhne ČNB?

Koruně se nedaří a drží se na letošních minimech. I po loňské sérii zvyšování úrokových sazeb České národní banky nejenže koruna v letošním roce neposiluje, ale dokonce většinu času ztrácí. Hlavní domácí událostí dneška bude lednová inflace. Dle predikce Roklen by měla zrychlit meziroční růst na 2,3 procenta z prosincových dvou procent. Trh čeká meziroční růst o 2,1 procenta a meziměsíční o 0,7 procenta.

I přes včerejší mírné posílení koruna stále slábne a vzdaluje se od prognózy České národní banky. Po prvním polovině ledna, kdy se koruna tlačila směrem k úrovni 25,50 EURCZK, nyní během měsíce oslabila až k 25,90 EURCZK. Také proti dolaru je nejslabší od začátku roku. Od letošního nejsilnějšího momentu pod 22,20 USDCZK spadla až téměř k hranici 23 USDCZK.

Pokud se potvrdí naše predikce a lednová inflace bude nad prognózou ČNB, mohla by koruna ztráty z poslední doby začít odmazávat v očekávání brzkého dalšího navyšování sazeb. Jestli to pomůže, je otázka. I přes všech pět navýšení úrokových sazeb byla koruna na konci roku 2018 slabší než na jeho začátku.

Jak už ale bylo řečeno, koruně se včera i přes špatné období mírně dařilo. Během dne se k euru pohybovala oběma směry, nakonec se ale vrátila jen halíř pod otevírací pozici na 25,86 EURCZK. Proti dolaru se naopak koruně dařilo víc a stabilně si během celého včerejšího dne připisovala postupně 0,5 procenta až na 22,82 USDCZK. 

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,86 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,82 až 25,94 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,78 až 23,02 USDCZK.* 

Jedním z možných důvodů optimismu v posilování koruny je návrat optimismu investorů, které pozitivně překvapil vývoj ve Spojených státech.

Tam se republikáni dohodli s demokraty a prezident Donald Trump získal kýžené peníze na stavbu zdi na hranicích s Mexikem. Místo požadovaných 5,7 miliardy dolarů ale obdrží pouze čtvrtinu, tedy 1,375 miliardy. Navíc zeď bude stát jen na určitých místech, což se prezidentovi pochopitelně nelíbí. Další omezení financování vlády se tak patrně odkládá, podrobnosti se dozvíme dnes.

Optimistické bylo také prohlášení Donalda Trumpa směrem k čínským vyjednáváním. Podle amerického prezidenta se setkání s jeho čínským protějškem odehraje velmi brzy a povede se v umírněném duchu, jelikož Trump dle svých slov nemá v úmyslu protistraně nijak škodit. Prohlásil také, že uvažuje o prodloužení březnového termínu pro nová cla.

Večer také promluvil šéf amerického Fedu Jerome Powell. V proslovu zaměřeném na chudobu venkova se vyjádřil pozitivně o americké ekonomice, která podle něj zůstává silná. Nijak ale nekomentoval měnovou politiku své instituce. Pouze vzhledem k publiku prohlásil, že Fed bude hledat cesty, jak bojovat s chudobou.

Dobrá nálada na trzích pomohla euru, které během dne postupně získalo téměř půl procenta až k hranici 1,134 EURUSD. Včerejší dolarová jízda tak byla – alespoň na chvíli – ukončena.

Dnes ráno se americká měna vůči evropské v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1328 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,68 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1251 do 1,1346 EURUSD.*

Dnes budeme čekat zejména na data o průmyslové výrobě v eurozóně a na americkou inflaci. Zajímavé také bude sledovat výsledky inflace a celé řady dalších dat z Velké Británie.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter