Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Koruna je nejslabší od srpna

Euro nadále kulminuje poblíž svých nejnižších hodnot vůči dolaru od roku 2006, zatímco většina trhů již zahrnula do svých očekávání započetí programu odkupu dluhopisů Evropskou centrální bankou v tomto měsíci. Hlavním důvodem pro tento nebývale silný konsensus jsou včera vydaná inflační data, jež ukázala, že ekonomika eurozóny se dostala v minulém měsíci do deflace.

Fed: Sazby mohou růst i při současné inflaci, ale ještě ne…

Naproti tomu v USA byl včera zveřejněn zápis z jednání amerického Federálního rezervního systému. Ten nabídl investorům ujištění, že americká centrální banka nezvýší sazby „při příštích několika setkáních“, nicméně však ukázal, že Fed nebude mít problémy zvýšit sazby i v případě, že inflace nebude dosahovat 2 %. Ačkoliv dolar na tyto poměrně jestřábí zprávy zprvu nereagoval, v průběhu asijské seance začal posilovat vůči většině hlavních světových měn.

Eurozóna v deflaci přivolává zásah ECB

Deflace v eurozóně zvýraznila riziko také pro Českou národní banku. Její viceguvernér ujistil investory, že v případě, že koruna výrazně posílí, poté co ČNB opustí od své intervence za dva roky, je Česká národní banka připravena i nadále intervenovat za účelem oslabení koruny a podpořit tak domácí exportéry. Česká koruna po včerejším poklesu nadále propadá, vůči euru na 27,937 a vůči dolaru za 23,64. Vůči euru se dnes obchodovala až na dosah 28 korun a je tak nejslabší od srpna 2014.

Korunu sráží strašák deflace. Tomšík hovoří o riziku

Newsletter