Koruna je po Vánocích k euru nejslabší od poloviny října

Koruna začíná poslední a zároveň zkrácený týden letošního roku vůči euru na nejslabší úrovni zhruba od poloviny října. Kurz je dnes ráno na 25,77 EURCZK a 21,70 USDCZK. Na devizových trzích se v závěru roku tradičně čeká nízká volatilita. Kurzotvorných zpráv bude po Vánocích málo. 

Koruna v týdnu před Vánoci oslabila vůči euru zhruba o čtvrt procenta. Za poklesem byl pokračující efekt konce roku a někteří optimističtí investoři mohli být také zklamáni rozhodnutím bankovní rady České národní banky. Počtem hlasů 5:2 centrální bankéři odsouhlasili ponechání 2T repo sazby na úrovni 0,5 procenta.

„Odložení zvýšení sazeb nebylo zcela jistě způsobeno obavami z dalšího vývoje ekonomiky, ale spíše praktickými důvody,“ uvedl hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „Zvyšování sazeb ke konci prosince například naráží na efekt konce roku a nižší objem transakcí na trhu, centrální banky se mu tak spíše vyhýbají,“ vysvětlil ekonom.

Podle Marka Dřímala z Komerční banky zřejmě část trhu chtěla vybrat zisky, které přineslo výrazné posílení koruny v posledních měsících. „A je fakt, že letošní rok nadělil některým investorům opravdu pěkné dárky. Sázka na českou měnu byla v roce 2017 jednou z nejlepších,“ dodal Dřímal. 

Co se týče dat, tak do konce roku zbývá jediná statistika. Právě dnes Český statistický úřad oznámí konjunkturální průzkum za prosinec. V listopadu spotřebitelé důvěřovali ekonomice více než podnikatelé. Celková důvěra v domácí ekonomiku se v listopadu mírně snížila. Souhrnný indikátor důvěry oproti říjnu poklesl o 0,3 bodu na hodnotu 99 bodů.

Euro se aktuálně obchoduje na 1,1870 EURUSD. Očekává se, že dolar bude na počátku roku 2018 posilovat, a to v návaznosti na největší úpravu amerického daňového systému od dob prezidenta Ronalda Reagana. To se stalo minulý týden zákonem, poté co daňovou reformu podepsal současný prezident Donald Trump. Pokles sazby daně z příjmů by dle analytiků měl podpořit podnikatelské investice, ekonomiku i dolar. Navzdory tomu, že daňový plán by za 10 let připsal státnímu dluhu 1,5 bilionu dolarů.

Z amerických dat budou odpoledne oznámeny čísla o spotřebitelské důvěře a také probíhající prodeje domů za listopad. Ty by měly meziměsíčně měly klesnout o 0,5 procenta.

 

Newsletter