Koruna k dolaru padá, následuje euro

Ačkoliv americký dolar zaznamenal v posledních dvou týdnech mírnou korekci svých předchozích rozsáhlých zisků, podle agentury Reuters je blízko k uzavření nejziskovějšího kvartálu od roku 2008. Síla dolaru jde ruku v ruce s pokračující divergencí monetární politiky Federálního rezervního systému a ostatních velkých centrálních bank, stejně tak jako s divergencí ekonomického výhledu USA oproti výhledu ostatních předních ekonomik. Zatímco americká ekonomika svým momentálním stavem a rozpoložením připomíná ekonomiku z předkrizového období, ostatní vyspělé ekonomiky zápolí s deflací, vysokou nezaměstnaností a pomalým tempem růstu. To má v posledních měsících za následek nebývale silný býčí trend na dolaru, jenž bude podle mnohých i nadále pokračovat.

Americká měna vůči euru obchoduje o 0,8 % silnější, aktuálně na úrovni 1,074 dolaru za euro, a ocitá se tak na hranici podpory, jejíž prolomení by v rámci několika málo dní mohlo vést k růstu dolaru až k úrovni 1,06 dolaru.

Potvrzeno: česká ekonomika v roce 2014 spíše zklamala

Česká koruna během včerejšího a dne znovu vůči euru otestovala hranici odporu na 27,5 korunách za euro. K tomuto testování dochází i během dnešního dne, nicméně k jejímu jasnému prolomení zatím nedošlo. Aktuální kurz koruny vůči euru se ocitá poblíž výše uvedené úrovně. Vzhledem k dnešní revizi českého hrubého domácího produktu, podle které česká ekonomika zaznamenala v závěru roku meziroční růst dosahující 1,4 % namísto dříve předpokládaných 1,5 %, lze očekávat, že se koruna bude i nadále ocitat pod prodejním tlakem.

Vůči dolaru koruna pokračuje, tak jako euro, v oslabování. Její aktuální kurz se pohybuje poblíž 25,6 koruny za dolar, a její procentuální ztráty tak během dnešního dne dosahují již 0,8 %. Lze očekávat, že cena české měny vůči dolaru bude i nadále kopírovat cenové pohyby měnového páru EURUSD, což znamenaná že existuje riziko, že koruna v průběhu několika dní otestuje svá minima z předchozích týdnů.

Newsletter