Koruna k dolaru pod 24,50, ten jak na horské dráze

Česká koruna pokračovala během dnešního dne vůči euru v nevýrazných cenových pohybech, kdy zpočátku dne její hodnota vůči euru rostla o zhruba 0,1 % na 27,3181, nicméně v průběhu dne česká měna tyto zisky odepsala a zamířila ke včerejším maximům měnového kurzu na 27,39 korun za euro. Cena koruny je tak zpočátku týdne spíše než fundamentálními faktory ovlivňována určeným cenovým rozsahem z předchozích dní a týdnů. Zvýšenou volatilitu by na korunový trh mohlo nicméně přinést čtvrteční zasedání České národní banky, od které trh sice neočekává žádnou změnu v nastavení měnové politiky, nicméně je očekáváno, že ČNB vydá novou ekonomickou prognózu. To by mohlo být potřebným katalyzátorem pro razantnější cenové pohyby koruny vůči euru. Přesto se však, v případě negativních zpráv pro českou korunu, neočekává proražení předchozí rezistenční úrovně 27,5 koruny za euro.

Americký dolar zaznamenal zpočátku dne výraznou rally, na pozadí probíhající korekce předešlých ztrát, kdy jeho cena vůči euru dosáhla až k úrovni 1,10659 dolaru za euro. V odpoledních hodinách americká měna nicméně odepsala část svých zisků a znovu se tak vůči euru dostala nad psychologickou úroveň 1,11 dolaru za euro. Aktuální kurz se pohybuje poblíž 1,12 dolaru za euro a dolar se tak dostává do mínusových hodnot za dnešní den. To ovlivňuje kurz koruny k dolaru, která zpevnila z ranních hodnot pod 24,50.

Za hlavní důvod probíhající zvýšené volatility měnového páru EURUSD lze považovat neustávající boj mezi dolarovými býky a medvědy. Trhy pozorně sledují zveřejňování jakýchkoliv podstatnějších amerických makrodat, jež by mohla napovědět v otázce načasování zvyšování sazeb americkým Federálním rezervním systémem. Dnešní volatilita byla notně způsobená zveřejněním americké obchodní bilance, jež dopadla podstatně hůře, než se očekávalo – schodek v březnu narostl na 6,5letý vrchol. Na druhé straně do obchodování promluvila mírně lepší data v podobě indexu nákupních manažerů.

Obchodní schodek USA v březnu narostl o 43 % na 6,5letý vrchol

Newsletter