Koruna krátce oslabila k 26,70 za euro. Úřaduje vybírání zisků i dividendy

Koruna má za sebou silné oslabení, jehož trvání však nebylo nikterak dlouhé. Ze včerejších ranních hodnot kolem 26,50 za euro oslabila o více jak 20 haléřů, tedy až nad 26,70 EURCZK. Proč?

Pohyb domácí měny nebyl vyvolán žádnými ohlášenými daty. Hlavním motorem bylo uzavírání dlouhých korunových pozic investorů, kteří spekulovali na posílení koruny a nedávným atakem hranice 26,40 za euro se ho i dočkali. Svou roli ale hraje rovněž nadcházející dividendová sezóna, v rámci které dochází na převod dividend zahraničním akcionářům.

„Dnešní oslabení koruny není v podstatě ničím nečekaným,“ okomentoval situaci Senior Trader skupiny Roklen Radek Pavlíček. „Nedávným dosažením dosud nejsilnější hodnoty kurzu koruny v době po ukončení kurzového závazku ČNB (pod 26,40 za euro) se investoři konečně dočkali toho, na co tak dlouhou dobu spekulovali. Silnější úrovně se staly spouštěčem uzavírání dlouhých korunových pozic, a to především ze strany zahraničních spekulantů, kteří tak realizovali zisky. Do hry pak samozřejmě vstupuje i nadcházející dividendová sezóna,“ dodal.

Koruna a oslabení o 20 haléřů? V podstatě nic nečekaného

Během dne jsme ale nakonec byli svědky částečnému umazání předchozích korunových ztrát. Dnes se domácí měna obchoduje na 26,56 EURCZK. Její dnešní vývoj vidíme v rozmezí 26,51 až 26,61 koruny za euro. K tomuto posílení přispělo i dnešní vyjádření člena bankovní rady ČNB Marka Mory, který naznačil zvyšování sazeb, a to už během druhé poloviny roku. Prognóza ČNB v tomto směru pracuje se třetím čtvrtletím 2017.

Ve dvojici s dolarem koruna také oslabila, a to z ranních hodnot kolem 23,75 až nad 24,00 USDCZK. K posílení americké měny přispěl předvčerejší výrazný pád akciových trhů (index S&P poklesl o téměř 2,0 %, Nasdaq dokonce o 2,5 %). Díky tomuto propadu a levnému dolaru začali někteří investoři opětovně nakupovat americkou měnu a v návaznosti na to i americké akcie. Výsledkem toho byla silnější americká měna a Wall Street opět v plusu.

Událost, která mohla k silnějšímu dolaru rovněž částečně přispět, byl philadelphský Fed index, který oproti odhadům skončil na dvojnásobně vyšší hodnotě (38,8 b.). Aktuálně se dolar obchoduje na 23,88 USDCZK a 1,112 EURUSD. Pohyb těchto měnových párů dnes odhadujeme v rozmezí 23,83 až 23,94 USDCZK a 1,109 až 1,115 EURUSD.

Co se týče dnešních událostí, čekají nás projevy několika členů ECB a jednoho zástupce Fedu. Zajímavá bude i informace ohledně běžného účtu platební bilance eurozóny.

Newsletter