Koruna má po prudkém posílení prostor pro další zisky

Klíčové body

  • Koruna od čtvrtka posílila o tři procenta.
  • Euro se vůči dolaru drží v zisku okolo hranice 1,0450 EURUSD.
  • Technické indikátory hovoří pro pokračující sílu eura.
Zdroj: Depositphotos

Domácí měna zažila v posledních týdnech velmi volatilní období. Od čtvrtečního maxima se pár koruny proti euru propadl o tři procenta. Prostor pro další posílení však česká měna ještě nevyčerpala. Technická analýza na kratších časových rámcích ukazuje výraznou korunovou překoupenost, z dlouhodobějšího pohledu ale pouze koriguje předchozí záchvat paniky.

Hodinový graf měnového páru EURCZK ukazuje strmý propad kurzu v posledních dnech, který iniciovala Česká národní banka intervencemi proti oslabení domácí měny. Po tomto zásahu jsme byli svědky jasného obratu sentimentu korunových obchodníků, kteří po předchozích výprodejích začali korunu ve velkém opět nakupovat. Extrémní hodnoty indikátoru RSI, který se od čtvrtka až do včerejšího odpoledne prakticky nepřetržitě pohyboval v přeprodané oblasti, potvrzují, že se koruna v posledních dnech těší silné poptávce.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Na denním grafu však můžeme vidět, že se měnový pár pouze navrací do oblasti, ve které se pohyboval po většinu letošního roku. Výjimkou byly dva případy silného záchvatu výprodejů, které byly spojeny se začátkem války na Ukrajině a se zvolením nového guvernéra ČNB, s nímž byly spojeny spekulace ohledně budoucího postoje obměněné bankovní rady k úrokovým sazbám.

Technické indikátory na denním grafu jsou tedy v naprosto odlišném nastavení od těch na kratších časových rámcích. Index relativní síly se pohybuje poblíž neutrální 50bodové hranice a MACD také nepřináší žádné nákupní ani prodejní signály pramenící z vyčerpání silného trendu. Kurz koruny s eurem se momentálně pohybuje uprostřed bollingerových pásů, tedy v blízkosti 20denního klouzavého průměru. Pokud bychom se chtěli soustředit na důležité supporty, jako první se nabízí kulatá psychologická hranice 24,50 EURCZK. Nicméně v případě dobrého sentimentu by se koruna mohla v průběhu příštích týdnů posunout až zpět k 24,40 EURCZK. Tam se zhruba nachází rostoucí trendová linie, která by mohla posloužit k zastavení zisků domácí měny. V neposlední řadě by koruna mohla narazit při posunu RSI do blízkosti jeho rostoucí trendové linie, ke které se pomalu přibližuje.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Domácí měně by k dalším ziskům mohl pomoci i lepší sentiment na euru, které včera vůči dolaru posilovalo. I zde je velmi zajímavý pohled na technickou analýzu. MACD i RSI na čtyřhodinovém grafu vytvořilo výraznou divergenci, kterou můžeme pozorovat mezi minimy indikátorů z konce dubna a konce minulého týdne vůči minimům vytvořeným kurzem EURUSD. Po těchto divergencích zpravidla sledujeme silnější korekci, až případný obrat trendu. To by hrálo do karet jak euru, tak domácí měně, která spolu s měnami regionu standardně těží ze zisků společné evropské měny.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0457 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,05 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0364 do 1,0503 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,72 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,63 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,53 až 24,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,52 do 23,89 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter