Evropská inflace klesla více, než čekal trh. Dolar navýšil dnešní zisky pod 1,0950 za euro. Koruna se obchoduje zpět pod 24,30 za euro.

Koruna má to hlavní teprve před sebou

Klíčové body

  • Prosinec se u koruny nese ve znamení velmi pozvolného posilování.
  • K silnější domácí měně přispělo uklidnění tržního sentimentu s ohledem na novou mutaci viru Covid-19 i některá data.
  • Hlavní události zbytku roku má česká měna teprve před sebou.
Zdroj: Depositphotos

Úterní obchodní seance se nesla v relativně pozitivním duchu. Evropské i americké akcie rostly, stejně tak i výnosy obou regionů. Na devizovém trhu jsme pozorovali zisky procyklických měn, zatímco dolar proti euru posiloval. A právě to po většinu dne nepřálo měnám regionu, včetně koruny. Její kurz se krátce posunul směrem k hranici 25,50 za euro. Hlavní události má domácí měna přitom teprve před sebou.

Prosinec se v případě koruny zatím nese ve znamení velmi pozvolného posilování. Přispělo k tomu uklidnění kolem nové mutace viru Covid-19, ale i některá data. Jen tento týden jsme byli svědky ve srovnání s tržní predikcí hned několika pozitivních překvapení, od českého maloobchodu přes vývoj mezd až po průmysl. Z reakce kurzu je však patrné, že tyto reporty byly spíše druhořadého rázu.

Klíčovým číslem bude v pátek zveřejněná inflace za listopad. Tržní konsensus pracuje s meziročním nárůstem z 5,8 % na 6 %, některé individuální odhady ale onu šestiprocentní hranici hravě překonávají. Prognóza ČNB pak ukazuje 4,9 %. Riziko pozitivního překvapení je u listopadových dat vysoké, s čímž jde ruku v ruce možnost, minimálně krátkodobého, posílení kurzu.

Korunové tržní sazby si po objevení mutace omikron prošly korekcí, část poklesu již ale umazaly. Aktuální výhled na horizontu tří měsíců pracuje s necelými třemi koly navyšování sazeb ČNB, z toho každé po 25 bazických bodech. Nad očekávání vyšší inflace by tržní predikci mohla revidovat směrem vzhůru. Nepředpokládáme však, že bychom se dostali výrazně nad úplné zacenění třech kol navýšení úroků, ba dokonce na téměř čtyři, které jsme viděli na konci listopadu.

Vedle domácích dat budeme sledovat i zahraniční dění. Nejsledovanějším reportem bude americká inflace za listopad reportovaná v pátek odpoledne. V tomto případě platí v podstatě to samé, co u české inflace. Tedy že riziko pozitivního překvapení je relativně vysoké, což se může následně projevit ve vyšších amerických tržních sazbách a silnějším dolaru.

Tržní výhled sazeb Fedu ukazuje dle Fed Fund futures zacenění zhruba 75 bazických bodů do konce příštího roku. I zde by nad očekávání vyšší americká inflace mohla sehrát roli ve smyslu přecenění mírně vzhůru.

Posun koruny v posledních dnech s ohledem na vývoj americké výnosové křivky či Fed Fund futures potvrzuje její relativně dobrou rezistenci vůči zaceňování přísnější americké měnové politiky. A právě to by pro kurz mohla být pozitivní zpráva vzhledem k nadcházejícímu zasedání Fedu příští středu, od kterého si slibujeme jasný jestřábí výstup.

Týden po americkém Fedu letos naposledy zasedá bankovní rada ČNB. Ta by měla doručit další zvýšení úroků. Jeho velikost však bude menší než na listopadovém zasedání, a to v námi odhadovaném rozmezí od 25 do 75 bazických bodů. Do „konečného“ čísla by měla promluvit nejen listopadová inflace, ale rovněž i vývoj kurzu koruny, a nakonec vyhodnocení pandemické situace s ohledem na rizika nové mutace.

V prvním čtvrtletí příštího roku by se tak dvoutýdenní repo sazba ČNB měla nacházet nad úrovní 3 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1287 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,21 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1215 do 1,1314 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,46 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,55 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,39 až 25,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,50 až 22,74 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter