Koruna má za sebou týden zpevnění. Bude trend pokračovat?

Koruna má za sebou týden dalšího zpevnění. Bude tento trend pokračovat? Aktuálně se obchoduje na úrovni 26,32 EURCZK. A co dolar, vzpamatuje se z pátečního zklamání?

Pozitivní zprávy z domácí ekonomiky a pozitivní nálada na globálních trzích byly hnacím motorem posilování koruny. Meziroční zrychlení české ekonomiky za 1. čtvrtletí dosáhlo podle zpřesněného odhadu solidního růstu, a to 2,9 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí pak 1,3 procenta. Tahounem byla především domácí spotřeba a zahraniční obchod. Minulé pondělí zahajovala česká měna kolem 26,43 za euro a týden zakončila o 11 haléřů níže. Krátce se dokonce dostala na 26,31 EURCZK, což je její nejsilnější úroveň od konce intervenčního režimu ČNB.

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji průměrných mzdy prvním čtvrtletí. Podle odhadů analytiků průměrná mzda stoupla zhruba o pět procent. 

Zajímavá situace je i na dolaru. Po sérii negativních zpráv z USA se americká měna dostala pod silný tlak, což nakonec podtrhla i výrazně horší páteční data tvorby pracovních míst. Dolar zakončil neúspěšný týden na hodnotě 23,31 USDCZK, což je také nejnižší úroveň od konce intervenčního režimu. 23,35 V tomto směru je potřeba se podívat na nastavení evropské měnové politiky. I přesto, že se spekuluje o možném přehodnocení rizik vývoje evropské ekonomiky ze strany ECB, vidina možného utažení měnové politiky je zatím stále v nedohlednu. To by mohlo dolaru teoreticky pomoci, ovšem nesměla by ho srážet neuspokojivá americká data. Aktuálně se dolar obchoduje na 1,1237 EURUSD.

V úvodu týdne se dočkáme hned několika zajímavých zpráv. Postupně budou zveřejněna data indexu nákupních manažerů ze Španělska a Německa. Následovat bude index nákupních manažerů v Americe, kde se mimo jiné dočkáme i továrních zakázek a zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby.

Dnešní den očekáváme spíše poklidnější, EURCZK by se mohla pohybovat v pásmu 26,30 – 26,37 EURCZK, USDCZK 23,30 – 23,40 USDCZK a EURUSD v rozmezí 1,1250 – 1,1280 EURUSD.

Newsletter