Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Koruna má za sebou týden zpevnění. Bude trend pokračovat?

Koruna má za sebou týden dalšího zpevnění. Bude tento trend pokračovat? Aktuálně se obchoduje na úrovni 26,32 EURCZK. A co dolar, vzpamatuje se z pátečního zklamání?

Pozitivní zprávy z domácí ekonomiky a pozitivní nálada na globálních trzích byly hnacím motorem posilování koruny. Meziroční zrychlení české ekonomiky za 1. čtvrtletí dosáhlo podle zpřesněného odhadu solidního růstu, a to 2,9 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí pak 1,3 procenta. Tahounem byla především domácí spotřeba a zahraniční obchod. Minulé pondělí zahajovala česká měna kolem 26,43 za euro a týden zakončila o 11 haléřů níže. Krátce se dokonce dostala na 26,31 EURCZK, což je její nejsilnější úroveň od konce intervenčního režimu ČNB.

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji průměrných mzdy prvním čtvrtletí. Podle odhadů analytiků průměrná mzda stoupla zhruba o pět procent. 

Zajímavá situace je i na dolaru. Po sérii negativních zpráv z USA se americká měna dostala pod silný tlak, což nakonec podtrhla i výrazně horší páteční data tvorby pracovních míst. Dolar zakončil neúspěšný týden na hodnotě 23,31 USDCZK, což je také nejnižší úroveň od konce intervenčního režimu. 23,35 V tomto směru je potřeba se podívat na nastavení evropské měnové politiky. I přesto, že se spekuluje o možném přehodnocení rizik vývoje evropské ekonomiky ze strany ECB, vidina možného utažení měnové politiky je zatím stále v nedohlednu. To by mohlo dolaru teoreticky pomoci, ovšem nesměla by ho srážet neuspokojivá americká data. Aktuálně se dolar obchoduje na 1,1237 EURUSD.

V úvodu týdne se dočkáme hned několika zajímavých zpráv. Postupně budou zveřejněna data indexu nákupních manažerů ze Španělska a Německa. Následovat bude index nákupních manažerů v Americe, kde se mimo jiné dočkáme i továrních zakázek a zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby.

Dnešní den očekáváme spíše poklidnější, EURCZK by se mohla pohybovat v pásmu 26,30 – 26,37 EURCZK, USDCZK 23,30 – 23,40 USDCZK a EURUSD v rozmezí 1,1250 – 1,1280 EURUSD.

Newsletter