Koruna má zaděláno na další pokles

Devizové trhy pokračují v nevýrazných pohybech. Dolar, jenž v předchozích týdnech notně posílil, obchoduje již druhý den bez větších výkyvů, zatímco obchodníci vyhlížejí středeční report spotřebitelských cen, který by měl podle mnohých ukázat, zda je reálné brzké navýšení amerických úrokových Federálním rezervním systémem. Momentální situace na trhu s ropou navíc prohlubuje obavy, že pokračující propad cen této komodity povede ke snížení inflace i ve Spojených státech.

Jedním z dolarových párů, u kterého jsou patrné výraznější pohyby, je japonský jen, který je v posledních několika týdnech a měsících značně pozitivně korelovaný s americkým indexem S&P 500. Japonská měna, jež po říjnovém překvapivém rozhodnutí BoJ rozšířit kvantitativní stimul klesla na devítiletá minima, v posledních dvou týdnech posiluje, zatímco napříč finančním spektrem sílí averze k riziku. Momentální kurz jenu vůči dolaru se pohybuje na 118,44 jenu za dolar.

PROPAD ČESKÉ KORUNY na Roklen24

Euro obchoduje na úrovni 1,1836 dolaru a nadále obchoduje na dosah svých devítiletých minim. Hlavní nadcházející událostí pro budoucí cenu eura bude setkání Evropské centrální banky, jež by podle mnohých analytiků mělo přinést oznámení spuštění program kvantitativního uvolňování. Něco takového by jinými slovy znamenalo, že ECB přistoupí k tištění peněz za účelem nastartování churavé ekonomiky.

Česká koruna na pozadí spekulací o možném dalším kole intervence v posledních dnech výrazně oslabila a v poklesu pokračuje i dnes. Momentální kurz koruny vůči euru se pohybuje na 28,36 korun, a podle mnohých analytiků by česká měna mohla v dohledné době překonat úroveň až 29 korun za euro. Vůči dolaru obchoduje těsně pod hranicí 24 korun za dolar a taktéž má zaděláno na další propad.

Newsletter