Koruna míří k 24,00. Dolaroví býci dostávají úder

Česká koruna zaznamenala během včerejšího dne vůči euru sníženou volatilitu na pozadí absence zveřejnění kurzotvorných fundamentálních zpráv. Její kurz tak kulminoval v obchodním pásmu z předchozích dní 27,3 – 27,5 korun za euro. Dnes byla zveřejněna česká data o tržbách v maloobchodě, jež ukázala za březen na výrazný 8,8% růst. Koruna se posunula do blízkosti 27,4 za euro. 

Zvýšená volatilita na české měně je očekávána během zítřejšího dne, kdy se sejde bankovní rada České národní banky a bude zveřejněna nová prognóza ČNB. Přesto však není očekáváno proražení úrovně 27,5 korun za euro.

Českému maloobchodu se daří hlavně díky prodeji aut

Kurz české koruny vůči americkému dolaru je v posledních dnech a týdnech o poznání volatilnější. Vzhledem k probíhající korekci býčího trendu na dolaru v kombinaci s příznivými daty z české ekonomiky posílila koruna v posledním měsíci z 26 korun až na aktuálních 24,35 korun za dolar a není vyloučeno, že se koruna ve střednědobém horizontu podívá ještě níže, potenciálně až k 24 korunám za dolar.

V dlouhodobějším měřítku se nicméně domníváme, že by koruna mohla znovu atakovat úroveň 26 korun za dolar, a to zejména z důvodu plánovaného zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou.

Evropská společná měna během včerejšího dne zvrátila své ztráty vůči dolaru a během necelých 24 hodin zaznamenala nárůst hodnoty z úrovně 1,107 až k aktuálním 1,125 dolarů za euro. Za výraznými cenovými výkyvy z posledních dní stojí zejména obavy investorů ohledně reálného stavu ekonomiky USA společně s pokračujícími jednáními ohledně řeckého setrvání v eurozóně.

Za hlavní katalyzátor pro cenové pohyby EURUSD je v tomto týdnu považován páteční report z amerického trhu práce, jenž hodně napoví ohledně načasování zvyšování úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem. 

Newsletter