Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Koruna může ještě posílit

Klíčové body

  • Koruna se v průběhu minulého týdne pohybovala v úzkém 15haléřovém pásmu.
  • Technická analýza připouští další posílení domácí měny.
  • Ekonomický kalendář je pro dnešek prázdný, vystupovat budou členové ECB.
Depositphotos

Měnový pár eura s českou korunou zažil po značném posílení klidnější týden. V rámci toho nadcházejícího by se mohl alespoň chvilkově posunout na silnější úrovně. V průběhu celého minulého týdne se koruna udržela uvnitř patnáctihaléřového pásma mezi 26,37 a 26,52 EURCZK, které v rámci tohoto týdne s největší pravděpodobností opustí a dodá nám nové indicie pro její budoucí vývoj.

Na čtyřhodinovém grafu lze pozorovat například vývoj indikátoru DMI značící sílu nastoupeného trendu. Jeho hodnota již několik dní klesá, ale i přes týdenní pohyb do strany se nachází nad hodnotou 25. Páteční desetihaléřové posílení koruny ji tak nadále udržuje v naději, že se v rámci dozvuku tohoto trendu dostaneme ještě na nižší úrovně.

MACD již sice přinesl nákupní signál, nicméně po takto silném cenovém pohybu je pravděpodobnější, že aktuální konsolidace je jen jeho dílčím pozastavením a že budeme svědky posunu k ještě o něco silnějším úrovním, kde koruna před svým návratem ke slabším hodnotám poskytne nákupní signál spojený s divergencí na tomto technickém indikátoru. V tomto případě bych ho považoval za značně spolehlivější signál k nákupu než ten, kterého jsme se dočkali minulý týden. Zásadní však bude spolehlivost hranice podpory na úrovni 26,40 EURCZK, poblíž které tento týden koruna otevírá.

Na hodinovém grafu je lépe vidět čtvrteční korekce, kdy koruna oslabovala a tvořila grafickou formaci rostoucího klínu. Tato konsolidační formace se typicky nachází v rámci nastoleného trendu, po jejímž opuštění cenový vývoj zpravidla pokračuje ve svém poklesu. Přesně tak se v pátek stalo a koruna se posunula zpět ke spodní hranici horizontálního pásma, ve kterém se v průběhu týdne pohybovala. RSI je na hodinovém grafu bezpečně v neutrálním prostředí, tudíž má po pátečním posílení dostatek prostoru k dalšímu poklesu.

Futures na akciové indexy jsou dnes ráno také v zelených číslech, a tak se zdá, že by trhy mohly do nového týdne vstupovat s lehčí inklinací k riziku, což by domácí měně také mohlo pomoci potrápit oblast supportů mezi 26,37 a 26,40 EURCZK. Euro je navíc nadále na vlně zisků oproti americkému dolaru, tudíž pokud společná evropská měna vstoupí dobře i do nového týdne a v tomto trendu bude pokračovat, pak má koruna další podporu k posunu na silnější úrovně.

Euro ani dolar dnes žádná data ovlivňovat nebudou. Do vývoje kurzu hlavního měnového páru by mohlo zasáhnout některé z vystoupení zástupců Evropské centrální banky. V 10:00 promluví viceprezident ECB Luis de Guindos, ve 14:00 prezidentka Lagarde a poté bude následovat člen výkonné rady Yves Mersch. Na domácí scéně budeme hned v 9:00 sledovat výsledky indexu cen výrobců za říjen.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1857 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,54 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1735 do 1,1845 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,40 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,36 až 26,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,29 až 22,53 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter