Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Koruna na konci týdne nabírá ztráty

Česká měna poslední den v týdnu oslabuje vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru přitom včera posílila těsně nad hranici 25,55 EURCZK. Aktuálně se obchoduje na 25,68 EURCZK a 22,08 USDCZK.

Korunu včera podpořilo rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB), která sice oseká svůj program kvantitativního uvolňování, ale zároveň prodlouží dobu jeho trvání až do září 2018. Diskuse o možném zvýšení evropských úrokových sazeb se zřejmě na dost dlouho odsouvá.

Šéf ECB Mario Draghi si včera udržel svůj holubičí tón. Stav evropské ekonomiky podle něj zůstává dobrý, pouze inflace stále „pokulhává“. Na druhou stranu lze ale říci, že víra ECB v to, že se vývoj inflace v dohledné době zvrátí, zůstává nadále poměrně silná, jak tomu bylo již na předchozím zasedání.

Po ECB je na tahu nyní ČNB. Měnověpolitického zasedání bankovní rady ČNB se ve čtvrtek 2. listopadu zúčastní všech sedm jejích členů. Minulé zasedání bylo těsné, pro zachování sazeb hlasovali čtyři členové bankovní rady.

„Centrální banka zvýší hlavní úrokové sazby v listopadu téměř s jistotou a další trajektorie jejich vývoje bude oproti dřívějším předpokladům strmější. Pokud koruna nezačne výrazněji posilovat, stoupne v průběhu příštího roku hlavní úroková sazba na 1,5 procenta“, uvedla komentuje Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

Rozhodnutí ECB pomohlo dolaru, aktuálně posiluje na 1,1627 EURUSD. Odpoledne se dozvíme, jak se dařilo americké ekonomice ve 3. čtvrtletí. Trh čeká meziroční růst hrubého domácího produktu o 2,6 procenta.

A z USA včera přišla včera pro trh zásadní zpráva. Server Politico napsal, že Janet Yellenová je prý ze hry v boji o post šéfa Fedu, stejně jako Kevin Warsh. Server ale neoznámil konkrétní zdroj zprávy. Yellenovou by tak mohl vystřídat Jay Powell nebo John Taylor. Toto pak tvrdí zdroj, který má blízko k prezidentu Donaldu Trumpovi.

 

Newsletter