Koruna nad 25,00 za euro. Kurz oslabil výhled ještě nižších sazeb

Zdroj: Depositphotos

Bankovní rada České národní banky se většinově shodla na snížení sazeb o půl procentního bodu. I přes převažující proinflační rizika věří v pokles inflace směrem k inflačnímu cíli. Úroky by však ve výsledku mohly klesnout méně, než ukazuje aktuální prognóza. Koruna i tak citelně oslabila nad 25,00 za euro.

Šest členů bankovní rady dnes hlasovalo pro snížení úroků o 50 bazických bodů. Jeden hlasoval pro úpravu o 75 bodů. Guvernér Michl uvedl, že centrální banka věří v udržitelný pokles inflace směrem k cíli. Zmínil i oslabení obav z lednového efektu přecenění. ČNB dle vyjádření předpokládá, že lednová meziroční inflace ukáže hodnoty okolo 3 %, což odpovídá horní hranici tolerančního pásma. V průběhu roku by se pak podle prognózy měla inflace udržet v horní hranici tolerančního pásma, tj. mezi 2 % a 3 %.

S tímto posunem je konzistentní pokles sazeb až směrem k 3 %. Výhled tříměsíční sazby Pribor se tak dočkal výrazné úpravy směrem dolů. V listopadové prognóze měla sazba na konci letošního roku dosáhnout zhruba 3,5 %, aktualizovaná verze ukázala hodnoty a cca 50 bodů nižší. Guvernér Michl však upozornil na převažující proinflační rizika, vinou nichž bude bankovní rada mnohem opatrnější. Zároveň připustil debatu o neutrální sazbě, u které existují náznaky, že oproti době před pandemií vzrostla (odhady pracovaly s úrovní kolem 3 %). I to by mohlo znamenat, že z delšího hlediska úroky neklesnou tolik, jak ukazuje prognóza. Více se neutrální sazbě bude ČNB podle Michla věnovat v příští, tj. květnové prognóze.

Záznam online komentáře k rozhodnutí ČNB, který vznikl ve spolupráci se společností XTB

Rychlost snižování sazby banka vyhodnotí na základě pokračujícího dezinflačního procesu. V potaz vezme i vývoj fiskální politiky a trhu práce, stejně tak transmisi měnové politiky. To souvisí se zmíněnými proinflačními riziky, které zahrnují pomalejší odeznívání zvýšených inflačních očekávání, vyšší setrvačnost růstu cen služeb, přerušení dezinflace u obchodovatelných statků a zrychlení tvorby peněž v ekonomice.

Aktualizovaná prognóza, včetně snížení výhledu ekonomického růstu pro letošní i příští rok, podle nás vyzněla více v holubičí stylu. Michlův doprovodný komentář jej mírně brzdil, což se však u kurzu koruny příliš neprojevilo. Oslabení domácí měny nad 25,20 za euro dle našeho názoru souviselo především s prognózou úroků. Částečně mohl přispět i fakt, že se objevil jeden hlas pro ještě větší snížení sazeb.

Další kroky ČNB se budou odvíjet od příchozích dat, v čele s inflací. Předpokládáme, že by v březnu a v květnu mohla bankovní rada úroky snižovat po padesáti bodech. Zcela vyloučit nechceme možnost snížení o 75 bodů, ke kterému by bylo potřeba výrazné překvapení směrem dolů u inflace. Ve druhé polovině roku se tempo úprav může opět snížit. Očekáváme, že se na konci roku úroky dostanou na 4 %. Rizikem je pokles až pod tuto hranici, bude-li inflace klesat rychleji. Koruna bude v nejbližších dnech zapracovávat aktualizovaný výhled. Rizikem dalšího oslabení je nad očekávání nižší inflace za leden a posun zahraničních tržních sazeb vzhůru.

Zdroj: ČNB, Bloomberg, Reuters, YouTube XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter