Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Blíží se k hranici 1,070 EURUSD, nicméně ta funguje jako silná rezistence.

Koruna nejslabší za 11, euro k dolaru za 12 let

(Aktualizováno 11:22) Euro obchoduje na čerstvých 12letých minimech vůči americkému dolaru na pozadí spuštění programu kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou, opět rostoucím napětím kolem Řecka a silou dat z americké ekonomiky.

Vývoj měn v reálném čase sledujte na Roklen24

Evropská společná měna dosáhla nového dna 1,0580 dolaru za euro a nadále se tak ocitá pod masivním prodejním tlakem dolarových býků, který byl navíc podpořen ranním vystoupením prezidenta ECB Maria Draghiho. Dolar dosahuje nových více jak 11letých maxim vůči koši měn vyspělých ekonomik.

Parita eura k dolaru: Už ne zda, ale kdy

ECB v pondělí započala program odkupu státních dluhopisů v plánovaném rozsahu 60 miliard eur měsíčně za účelem podpoření růstu napříč eurozónou a odvrácení deflace. Výnosy státních dluhopisů takřka všech zemí eurozóny propadly během dnešní noci na historická minima. To má, společně se stále negativním výhledem pro evropskou ekonomiku, za následek hromadný odliv kapitálu z Evropy směrem do USA, kde výnosy vládních dluhopisů přesahují 2 procenta.

Den druhý: ECB a centrální banky kupují dluhopisy se zápornými výnosy

ECB spustila nákupy dluhopisů. Začala Německem a Itálií

Česká koruna prochází vůči euru krátkodobou konsolidací a po včerejším mírném oslabení je dnes silnější o 0,1 %, aktuálně na úrovni 27,29 korun za euro. Ačkoliv z fundamentálního hlediska by měla koruna dále oslabovat, a to nejen z důvodu slabého eura, ale i poměrně pozitivního vývoje české ekonomiky, z technického hlediska tomu brání stanovený intervenční limit Českou národní bankou, která již mnohokrát předeslala, že hodlá dodržet závazek minimálně 27 korun za euro do konce roku 2016. Jakékoliv posílení koruny k této hranici lze považovat za hrátky s čertem, jež by mohly vést k opětovné intervenci ČNB, která by tak znovu mohla vyšponovat cenu koruny. Naposledy se v tomto směru vyjádřil v úterý viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík.

Tomšík: Čím bude koruna blíž 27 za euro, tím spíš zareagujeme

Vůči dolaru dnes koruna propadá na 11letá minima 25,8 korun za dolar. Ačkoliv se dnes kurz koruny s dolarem pohybuje bez výraznějších změn, koruna by stejně tak jako euro mohla v následujících dnech vůči dolaru dále oslabovat.

Newsletter