Koruna nenápadně oslabuje. Prudký výprodej ale nečekáme

Klíčové body

  • Koruna od minulého pondělí oslabila o 20 haléřů.
  • Euro oslabilo pod 1,0700 EURUSD a vyčkává na páteční data z amerického trhu práce.
  • Japonský jen je opět pod tlakem. Rostoucí výnosy amerických vládních obligací a technická analýza vyvíjí tlak na asijský bezpečný přístav.
Zdroj: Depositphotos

Česká koruna pomalu ale jistě oslabuje. Včerejší posun k hranici 24,75 EURCZK znamenal oslabení domácí měny o 20 haléřů od nejsilnějších hodnot, na kterých se obchodovala po intervencích ČNB spojených se jmenováním nového guvernéra. Euro se vůči dolaru propadlo pod hranici 1,0700 EURUSD. Vyšší americké výnosy znovu negativně dopadají na japonský jen, který se posunul nad 130,00 USDJPY.

Domácí měna zažívá klidnější období, když se v posledním týdnu obchoduje v rozmezí několika haléřů. Včerejší posun k 24,75 EURCZK však nadále potvrzuje korekci zisků, jež následuje po intervencích ČNB z první poloviny května. Minulé pondělí se koruna obchodovala na nejsilnějších úrovních okolo 24,55 EURCZK, odkud nyní pomalu koriguje ve směru 25,00 za euro. Data ohledně HDP za první kvartál jí v úterý na silnější úrovně nepomohla, a tak domácí měna respektuje rostoucí trendovou linii v rámci kurzu i indikátoru RSI na hodinovém grafu.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Silnější výprodeje však nečekáme, jelikož slabá koruna je pro Českou národní banku nekomfortní v situaci vysoké inflace. ČNB žádnou explicitní hranici pro zahájení intervencí proti oslabující koruně nestanovila, nicméně konsenzus mezi analytiky se nachází v okolí hranice 25,00 za euro. Kurz predikovaný Českou národní bankou pro letošní rok je 24,20 EURCZK, tedy zhruba o dvě procenta níže ve srovnání se spotem. Aktuální korekce zisků by společně s blížícím se zvýšením úrokových sazeb mohla být pouhou přestávkou v cestě koruny k silnějším úrovním. V případě porušení jedné z trendových linií budeme očekávat silnější pohyb, který by měl korunu posunout ve směru 24,50 EURCZK. Dlouhodobější výhled na páru EURCZK je však momentálně velmi nejistý, jelikož bude do značné míry záležet na budoucím složení obměněné bankovní rady. Pro větší jistotu ohledně této neznámé si budeme muset počkat do konce června.

Co se týče hlavního měnového páru, euro vůči dolaru se včera propadlo pod hranici 1,0700 EURUSD. Z grafu je vidět, že v tomto případě se euru udržet nad rostoucí trendovou linií, která definuje obchodování od 12. května, již nepodařilo. Společně s prolomením této trendové linie a kulaté hranice 1,0700 EURUSD jsme tak sledovali prudký posun až do oblasti 1,0640 EURUSD. Dnes ráno hlavní měnový pár otevírá zhruba o 20 bodů výše. O dalším vývoji zítra rozhodnou data z amerického trhu práce. V případě vyššího než očekávaného přírůstku nových pracovních míst mimo sektor zemědělství bychom mohli sledovat opětovné posílení dolaru a nárůst sázek na zvyšování sazeb americkou centrální bankou.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

V posledních dnech jsme zároveň mohli sledovat nárůst výnosů amerických vládních obligací, když desetiletý tenor od pondělí přidal téměř dvě desetiny procentního bodu. Ten tak momentálně nabízí výnos 2,92 %. Jak jsem nedávno připomínal, na vývoj tohoto instrumentu velmi citlivě reaguje japonský jen. Ten v posledních dnech skutečně začal opět oslabovat, když se dohromady sešel signál o vstupu do dlouhé pozice na páru USDJPY (porušení klesající trendové linie RSI) a vzápětí došlo k nárůstu výnosu amerického desetiletého bondu. Ve výsledku tak jen vůči dolaru v průběhu tohoto týdne odepsal přes dvě procenta a obchoduje se v okolí hranice 130 USDJPY.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Vzhledem k prudkému pohybu měnového kurzu, který je výraznější, nežli nárůst výnosu amerického dluhopisu, očekáváme pozastavení zisků jenu, případně následný nárůst výnosů. Pár USDJPY je na 2hodinovém grafu zároveň značně překoupen, proto očekáváme pokles spreadu obou instrumentů. V případě dobrého výsledku pátečních nonfarm payrolls by dolar mohl rozšířit zisky vůči jenu, což by znamenalo posun ve směru maxima z 9. května, kdy se tento měnový pár pohyboval v blízkosti 131,5 USDJPY. Dobrý výsledek statistiky z amerického trhu práce by velmi pravděpodobně znamenal i nárůst amerických výnosů, přičemž ten desetiletý by mohl opět otestovat hranici tří procent.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0608 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,32 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0607 do 1,0746 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,73 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,15 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,63 až 24,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,02 do 23,26 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter