Koruna neslyší na slova ČNB, dolar našel sílu

Česká koruna dostala včera podporu v podobě vyšší než centrální bankou očekávané inflace. To je faktor, který potlačuje riziko posunu kurzového závazku koruny  k euru na vyšší úrovně. Koruna tak v průběhu dne posílila na 27,33 koruny k euru, maximum z konce března. Své zisky ale neudržela a v odpoledních hodinách se navrátila k ranním hodnotám kolem 27,38 k euru. Nadále se spíše obchoduje v úzkém koridoru a je patrné, že slovní intervence centrální banky oslabit korunu nenacházejí podporu ve smyslu přicházejících zpráv z české ekonomiky či Hradu. Oslabení měn v regionu po předešlých nárůstech může dnes viset i nad korunou a hranice 27,3 koruny k euru bude působit jako stop zisků.

Mojmír Hampl: Euro není tématem pro českou ekonomiku

Lízal (ČNB) vnímá rizika pro pozdější opuštění kurzového závazku na koruně k euru

ČNB: Březnová inflace byla lehce nad prognózou

Obchodování na koruně včera ovlivnilo také posilování dolaru proti euru. Vůči dolaru koruna své ztráty prohloubila až na 25,75. Otevírá se tak riziko otestování svých minim z půle března a hladina 26,00 je už na dohled.

Euro se za posledních 24 hodin dostalo pod intenzivnější prodejní tlak vůči americkému dolaru a oslabilo o více jak jedno procento. Svou roli hrálo i technické prolomení hladiny 1,08 EURUSD při včerejším ranním obchodování, které akcelerovalo prodejní příkazy. V odpoledních hodinách se pak euro propadlo na své téměř měsíční minimum 1,064 EURUSD a dnes pokračuje ve ztrátách až na 1,0618. Pohybem pod úroveň 1,072 EURUSD se na trh navrátilo přesvědčení o otevření prostoru k otestování letošního minima eurodolaru.

Ekonomika zůstává mimo deflaci, ČNB ale bude dál ve střehu

Mimo technický pohled je patrné, že se na trh vrátilo téma rozdílnosti politik centrálních bank na obou stranách Atlantiku. Investoři se zbavili nervozity z posledních slabších makro čísel v USA a vracejí se k myšlence růstu sazeb v USA, i přes nejistotu načasování takového kroku. Dolar se po měsíční korekci svého silného nárůstu opět dostal do své růstové trajektorie a prostá skutečnost toku kapitálu z EUR ovlivněné QE programem Evropské centrální banky a zápornými sazbami dominuje. Trh se tedy vrátil k tomu, že nyní sleduje jednak tok kapitálu z EU a na druhé straně zprávy z USA ohledně síly ekonomiky, které naznačí načasování růst sazeb.

Měny realtime sledujte na Roklen24.cz

Newsletter