Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Koruna nevzdá boj s ČNB o 27,00 a Fed zvýší sazby?

Česká koruna končí týden bez výraznější změny – což znamená, že nadále drží maxima letošního roku. Kurz se ke konci pátečního obchodování za letní nižší aktivity pohybuje na úrovni 27,05 EURCZK. To je hodnota stejná s pátkem předchozím.

Kolísavost koruny během týdne polevila. Mírný výkyv během úterního obchodování směrem k hranici 27,10 EURCZK pokračoval ještě do středečního rána, ale nedokázal vytvořit nový slabší moment. Pohyb byl vyvolán psychologickou reakcí na oznámení ČNB o její aktivitě na trhu. ČNB minulý pátek poprvé od listopadu roku 2013 intervenovala.

 To, jak je trh nastavený a nebojácný ve smyslu otestovat resp. udržet maxima letošního roku, nám napověděl okamžitý návrat k maximům týdne již ve středečním obchodování. Reakce z ČNB na sebe nenechala dlouho čekat a prohlášení pana Holuba z měnové sekce ČNB o možnosti zavedení nekonvenčního nástroje v podobě negativních sazeb i možné intervence na koruně až do roku 2017 přišlo ihned ve čtvrtečních zprávách.

Holub: ČNB by mohla na koruně intervenovat do 2017

Intervence ČNB se mohou protáhnout. Babiš by to uvítal

Z obchodování posledních měsíců je patrné, že trh již slovní intervence nebere v potaz a koruna nadále sílila a je stále na dohled psychologické hranici.

Nedostatek makro dat z tohoto týdne ponechal hráče na trhu bez možnosti se opřít o něco nového a tak pokračovalo téma koruny jako bezpečného přístavu, opřené také o sílu domácí ekonomiky a přebytek běžného účtu platební bilance.

Výhled na příští týden zůstává ve stínu intervence ČNB a míry její agresivity. Je pravda, že posílení koruny ze současných úrovní je minimální, ale na druhou stranu není zatím důvod k vytvoření nového slabšího momentu.

Zkušený trader: ČNB to nakonec „pustí“, jako Švýcaři

ČNB dle traderů zasahuje a sráží korunu nad 27,06 EURCZK

Dolar se po silných nárůstech z minulých dnů stabilizoval, respektive nenašel sílu a ochotu trhu prolomit další technickou úroveň na 1,082 EURUSD a vyčerpal svůj sílící moment. Ochota na trhu zavírat krátké pozice v euru na těchto úrovních byla patrná a i přes silná data ze zámoří, která potvrzují riziko zvýšení sazeb, dolar nenašel sílu posílit. Končí tak poblíž týdenních minim na 1,094 EURUSD a zaznamenává nejslabší týden za poslední měsíc.

Nízká úroveň býčí nálady na trhu vůči dolaru je výsledkem pokračují nízké viditelnosti na následující měsíce. Výprodej na komoditách, který je větší než po pádu Lehman Brothers, může vytvořit novou překážku pro Fed zvednout sazby. Fed přitom zasedá příští týden a na dolaru bude spolu daty o síle americké ekonomiky tématem týdne.

Komodity ovládl pád, který překonává krach Lehman Brothers

Goldman Sachs: Nejhorší zlato teprve čeká, tisíc neuhájí

Katastrofické scénáře Morgan Stanley pro zlato a ropu

Trh stále sází na zářijové zasedání, které by mohlo rozhodnout o prvním zvýšení sazeb Fedu. Výše uvedené ale může pro Fed znamenat červenou a možné odložení zvýšení sazeb až do příštího roku. Na druhou stranu, toto napětí by mohlo Fed přimět k překvapivému kroku a to zvýšení sazeb už v příštím týdnu.

Situace v Řecku ustoupila z čelním pozic pozornosti a hybnou silou měnového trhu v příštím týdnu bude rozdílnost měnových politik Fedu a ECB. Spolu s daty z americké ekonomiky. Která to budou?

Česká republika

Ve čtvrtek ČSÚ zveřejní data zemědělství za druhé čtvrtletí 2015. Podobně ve čtvrtek budou zveřejněny údaje zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za druhé čtvrtletí.

Německo

V úterý bude zveřejněn německý index Gfk spotřebitelské důvěry na srpen. Ve středu bude zveřejněna inflace za červenec. Ve čtvrtek bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za červenec.

Eurozóna

Ve čtvrtek bude zveřejněn pravidelný ekonomický bulettin. V pátek bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za červenec. Podobně v pátek bude zveřejněna míra inflace za červenec.

Spojené státy americké

V pondělí budou zveřejněny data objednávek za červen. Trh čeká meziměsíční růst o 2,5 %. V úterý bude zveřejněna důvěra spotřebitelů na červenec, trh očekává pokles na z 101,4 bodu na 99,5. Ve středu bude zveřejněno prohlášení FED o monetární politice a zároveň bude vydáno rozhodnutí o úrokových sazbách, trh prozatím neočekává změnu.

Ve čtvrtek budou zveřejněny první data HDP za druhý kvartál, trh očekává mezikvartální růst o 2,5 %. Také budou zveřejněny údaje nezaměstnanosti za červenec. V pátek bude zveřejněn index nákupních manažerů z Chicaga, trh očekává index na úrovni 94,3 bodu. Podobně v pátek bude zveřejněn i spotřebitelský sentiment za červenec.

Newsletter