Koruna odevzdává „Zemanovy“ zisky. ECB dál tlačí na Řecko

Česká koruna v závěru týdne pokračuje v odevzdávání zisků, které dosáhla po středeční kritice prezidenta Miloše Zemana směrem k intervenčnímu režimu České národní banky na koruně. Od úvodu pátečního obchodování ztrácí a vyrovnává nejslabší úrovně včerejška nad hladinou 27,50 koruny k euru. Ztrácí také k americkému dolaru.

Zeman ve středu znovu kritizoval bankovní radu ČNB za intervenční režim na koruně a jako jejich smysl znovu podsunul odklad zavedení eura v ČR a prodlužování pravomocí ČNB. Do bankovní rady pak chce Zeman jmenovat takové ekonomy, kteří podpoří vstup ČR do eurozóny.

Zeman: ČNB experimentuje, do vedení chci lidi pro euro

Do debaty včera vstoupila bývalá členka bankovní rady ČNB a dnešní hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. V případě přijetí eura v ČR by se měl tržní kurz koruny podle Zamrazilové přibližovat paritě kupní síly a ta leží pod hladinou 20 korun za euro. Podle ekonomky by se nemělo s přijetím eura v ČR spěchat.

Zamrazilová: Přijetí eura v ČR odpovídá kurz pod 20 Kč/EUR

Česká koruna včera zahajovala den pod úrovní 27,30 koruny k euru, v průběhu dne oslabila až ke hranici 27,50 CZK/EUR a končila zhruba na půli cesty mezi těmito hodnotami. Dnes koruna zahájila den dalším oslabováním a znovu se podívala nad 27,50 k euru. Po Zemanově výroku dosažené pozice tak postupně odevzdává. K americkému dolaru pak koruna obchoduje u hladiny 24,20 CZK/USD, slabší zhruba o půlprocento.

Zatímco letošní leden přinesl koruně úrovně šestiletých minim po vyslovených obavách centrální banky z deflačních tlaků a možné potřeby dalšího změkčení měnové politiky, Zemanova slova korunu posunula na nejsilnější hodnoty od listopadu roku 2013 a to středeční intradenní úroveň 27,175 koruny za euro. 12. ledna přitom česká měna obchodovala až na hladině 28,533 koruny k euru.

Pro trhy celkově se dnes klíčovou kurzotvornou událostí může stát průběh a výsledek jednání o prodloužení finanční pomoci Řecku o dalších šest měsíců, o což Řekové požádali ve čtvrtek. První úniky stanovisek z průběhu jednání lze očekávat později odpoledne.

V neoficiální rovině se tvrdě proti snaze Řeků získat další peníze, ale neplnit závazky původního programu, ihned postavili Němci. Německá kancléřka Angela Merkelová ale včera večer absolvovala bezmála hodinový telefonát s řeckým premiérem Tsiprasem, který on zhodnotil jako „pozitivní“ a „hledající smírné řešení pro eurozónu i Řeky“. Řecké dluhopisy zpevnily, výnos na 3leté splatnosti klesl o 30 bazických bodů k 17 procentům.

Do řecké hry vstupují úniky připravovaných kroků Evropské centrální banky. Ta, zdá se, bude dále tlačit na řeckou vládu – pokud nedojde k dohodě s eurozónou – skrze banky. Zdroje z jednání ECB uvedly, že pokud se řecká vláda nedohodne s eurozónou na podmínkách pokračování finanční pomoci, ECB, která zajišťuje nouzovou likviditu řeckým bankám, na ně zatlačí, aby omezili držbu rizikových řeckých státních dluhopisů.

Euro k americkému dolaru obchoduje pod hladinou 1,1350 EURUSD a níže oproti včerejšímu závěru. Jde i po reakci na dopolední makrodata z eurozóny. Index aktivity v průmyslu v Německu, Francii a pak i celkově eurozóně ukázal zaostání za očekávaným vývojem a meziměsíční zhoršení. Lepší je naopak obraz ze sektoru služeb.

Newsletter