Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

Koruna odevzdává „Zemanovy“ zisky. ECB dál tlačí na Řecko

Česká koruna v závěru týdne pokračuje v odevzdávání zisků, které dosáhla po středeční kritice prezidenta Miloše Zemana směrem k intervenčnímu režimu České národní banky na koruně. Od úvodu pátečního obchodování ztrácí a vyrovnává nejslabší úrovně včerejška nad hladinou 27,50 koruny k euru. Ztrácí také k americkému dolaru.

Zeman ve středu znovu kritizoval bankovní radu ČNB za intervenční režim na koruně a jako jejich smysl znovu podsunul odklad zavedení eura v ČR a prodlužování pravomocí ČNB. Do bankovní rady pak chce Zeman jmenovat takové ekonomy, kteří podpoří vstup ČR do eurozóny.

Zeman: ČNB experimentuje, do vedení chci lidi pro euro

Do debaty včera vstoupila bývalá členka bankovní rady ČNB a dnešní hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. V případě přijetí eura v ČR by se měl tržní kurz koruny podle Zamrazilové přibližovat paritě kupní síly a ta leží pod hladinou 20 korun za euro. Podle ekonomky by se nemělo s přijetím eura v ČR spěchat.

Zamrazilová: Přijetí eura v ČR odpovídá kurz pod 20 Kč/EUR

Česká koruna včera zahajovala den pod úrovní 27,30 koruny k euru, v průběhu dne oslabila až ke hranici 27,50 CZK/EUR a končila zhruba na půli cesty mezi těmito hodnotami. Dnes koruna zahájila den dalším oslabováním a znovu se podívala nad 27,50 k euru. Po Zemanově výroku dosažené pozice tak postupně odevzdává. K americkému dolaru pak koruna obchoduje u hladiny 24,20 CZK/USD, slabší zhruba o půlprocento.

Zatímco letošní leden přinesl koruně úrovně šestiletých minim po vyslovených obavách centrální banky z deflačních tlaků a možné potřeby dalšího změkčení měnové politiky, Zemanova slova korunu posunula na nejsilnější hodnoty od listopadu roku 2013 a to středeční intradenní úroveň 27,175 koruny za euro. 12. ledna přitom česká měna obchodovala až na hladině 28,533 koruny k euru.

Pro trhy celkově se dnes klíčovou kurzotvornou událostí může stát průběh a výsledek jednání o prodloužení finanční pomoci Řecku o dalších šest měsíců, o což Řekové požádali ve čtvrtek. První úniky stanovisek z průběhu jednání lze očekávat později odpoledne.

V neoficiální rovině se tvrdě proti snaze Řeků získat další peníze, ale neplnit závazky původního programu, ihned postavili Němci. Německá kancléřka Angela Merkelová ale včera večer absolvovala bezmála hodinový telefonát s řeckým premiérem Tsiprasem, který on zhodnotil jako „pozitivní“ a „hledající smírné řešení pro eurozónu i Řeky“. Řecké dluhopisy zpevnily, výnos na 3leté splatnosti klesl o 30 bazických bodů k 17 procentům.

Do řecké hry vstupují úniky připravovaných kroků Evropské centrální banky. Ta, zdá se, bude dále tlačit na řeckou vládu – pokud nedojde k dohodě s eurozónou – skrze banky. Zdroje z jednání ECB uvedly, že pokud se řecká vláda nedohodne s eurozónou na podmínkách pokračování finanční pomoci, ECB, která zajišťuje nouzovou likviditu řeckým bankám, na ně zatlačí, aby omezili držbu rizikových řeckých státních dluhopisů.

Euro k americkému dolaru obchoduje pod hladinou 1,1350 EURUSD a níže oproti včerejšímu závěru. Jde i po reakci na dopolední makrodata z eurozóny. Index aktivity v průmyslu v Německu, Francii a pak i celkově eurozóně ukázal zaostání za očekávaným vývojem a meziměsíční zhoršení. Lepší je naopak obraz ze sektoru služeb.

Newsletter