Koruna „opčními“ brýlemi: Ta pravá akce teprve přijde

Je to už více než měsíc, kdy byl ukončen kurzový závazek ČNB, koruna je však stále bez výraznější reakce. Očekávané posílení české měny se zatím nekoná, alespoň ne v takové míře, ve kterou investoři doufali. Na druhou stranu, trh opcí napovídá, že ta pravá „akce“ teprve přijde.

Pravdou je, že pozorovaná denní volatilita je vyšší, než byla ta, když ČNB bránila koruně před posílením pod 27,00 za euro. I přesto je však stále o poznání slabší, alespoň ve srovnání s implikovanou volatilitou korunových opcí, která začala významně růst již v lednu s tím, jak se zvýšila očekávání tzv. intervenčního exitu.

Aktuální data agentury Bloomberg potvrzují predikci, že během příštích měsíců bude volatilita spotového kurzu koruny vůči euru vůbec nejvyšší, a to napříč všemi světovými měnami. Všeobecně platí, že čím vyšší je implikovaná volatilita, tím větší pohyb se očekává a s tím je vyšší i opční prémie.

Koruny a klid: Podá ČNB rukavici spekulantům?

V případě měnových opcí se pracuje s implikovanou volatilitou, kterou zobrazuje tzv. volatility smile. Z následujícího grafu je patrné, že se křivka 6měsíční implikované volatility EURCZK v době od 1. března do 9. května posunula směrem vzhůru. To značí, že investoři očekávají ještě větší rozkolísanost EURCZK během příštích 6 měsíců, než tomu bylo na začátku třetího měsíce letošního roku.

Stejně tak je vidět i prudší stoupání křivky hrající ve „prospěch“ call opcí EURCZK (nákup eur a prodej korun). Poté, co byl ukončen kurzový závazek, a investoři byli svědky vývoje, který neodpovídal původním očekáváním ohledně výrazného posílení české měny, nahrává současný sentiment zvýšené volatilitě především na call opcích EURCZK. Obchodníci tak začínají spekulovat, že by se sledovaný pár mohl v době za 6 měsíců vyvíjet směrem k silnějšímu euru a k naopak slabší koruně.

Implikovaná volatilita 6měsíční EURCZK opce vykazuje už od ledna 2017 nárůst nad úroveň 5 %. To znamená očekávání zvýšeného pohybu kurzu koruny v obou směrech, a to o velikosti 5,08 % vzhledem k aktuálnímu spotu 26,70 za euro, což odpovídá rozmezí 25,344 až 28,056 EURCZK.

Od začátku dubna, konkrétně od 6.4. 2017, kdy ČNB ukončila kurzový závazek, je pak patrné, že se denní volatility EURCZK postupně přibližuje k té implikované. Nejlépe to zobrazuje spread obou ukazatelů, který se postupně, od zmiňovaného data, snižuje.

Co se týče očekávaného vývoje EURCZK, podle agentury Bloomberg by se medián kurzu měl pro druhé čtvrtletí 2017 držet na 26,50 EURCZK. Ve třetím kvartále se pak čeká další posílení, a to na 26,30 koruny za euro.

Pohled ekonoma Roklen do zákulisí ČNB. Co bude dál?

Newsletter