Koruna oslabila přes 26 k dolaru. Poprvé od 2004

(Aktualizováno 17:55) Česká koruna dnes poprvé od roku 2004 oslabila přes hranici 26 korun za dolar. Podle analytiků za propadem stojí oslabování eura k dolaru související s tím, že Evropská centrální banka tento týden zahájila rozsáhlé nákupy dluhopisů s cílem podpořit ekonomiku. Dle dat serveru Roklen24 česká koruna k americkému dolaru oslabila až na 26,063 koruny k dolaru (maximum k 16:55). Její dnešní ztráta vůči americké měně přesahuje 1,2 %, od počátku roku pak dosahuje bezmála 14 procent.

Sledujte měny real-time na Roklen24

Zapůsobit mohla také slova viceguvernéra ČNB Mojmíra Hampla, který se vyjádřil k závazku nenechat korunu posílit pod 27,00 k euru. Potvrdil, že ČNB bude tuto hranici hájit a útoky prezidenta ČNB Miloše Zemana na politiku centrální banky označil za „nekonzistentní, iracionální a dokonce nelogické“.

Hampl: ČNB zabrání síle koruny. Zeman je iracionální

Koruna se v uplynulém týdnu přiblížila úrovni 27,25 k euru, ale nedokázala posílit dále a to přes fakt, že z české ekonomiky přišlo vícero silných údajů, které obvykle působí ve směru posílení koruny. Únorová inflace v české ekonomice zůstala přes očekávání ekonomů kladná, nezaměstnanost v únoru klesla výrazněji proti očekáváním ekonomů na 7,5 % ze 7,7 %. Tuzemský průmysl v lednu vzrostl o 2,9 %, maloobchod o 6,4 %. I oba tyto údaje byly lepší proti výhledu ekonomů a analytiků.

Korunu v průběhu týdne komentovali guvernér ČNB Miroslav Singer i oba viceguvenéři centrální banky Vladimír Tomšík a v pátek Mojmír Hampl, ohledně koruny se vyjádřil také člen bankovní rady Lízal. Podpořili intervenční režim na koruně a varovali, že při přiblížení koruny k hladině 27 k euru může ČNB dále zasáhnout. 

Newsletter