Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Koruna oslabuje. Může donutit Českou národní banku k intervenci?

Zdroj: Depositphotos

Koruna během dnešního dne dále oslabila proti euru i dolaru. Spolu s ostatními měnami regionu se tak veze na výprodejní vlně, která je navázaná na ukrajinskou krizi. Kurz domácí měny byl během odpoledne nejslabší od přelomu listopadu a prosince. Pokud by v tomto vývoji pokračoval, mohla by vzrůst pravděpodobnost zásahu centrální banky.

Rusko-ukrajinský konflikt zatěžuje zejména měny regionu střední a východní Evropy, které spadají do koše rizikových měn. Aktuální tržní nálada u evropských aktiv potvrzuje averzi k riziku projevující se v propadu evropských akcií a poptávce po dluhopisech. Například německá výnosová křivka se opět ponořila do záporu.

Výnosy tímto zároveň reflektují přehodnocení výhledu evropské měnové politiky. Eurové peněžní trhy během dnešního dne pousnuly zacenění možnosti navýšení sazeb ECB o 25 bodů z letošního do příštího roku. To je možné vnímat i jako posunutí výhledu sekundárních inflačních vlivů v průběhu letoška vinou dopadů konfliktu na východě.

Česká národní banka ve svém nedávném vyjádření uvedla, že očekává omezený přímý dopad rusko-ukrajinského konfliktu na domácí růst. Nepřímé dopady, spojené například s vyššími cenami energií, budou minimálně krátkodobě mnohem silnější, zejména s ohledem na inflační prostředí. Obdobně proinflačně by měl působit i kurz koruny.

Centrální banka zároveň upozornila, že je „připravena kdykoliv reagovat na nadměrné výkyvy kurzu koruny, které by vedly k narušení hladkého fungování devizového či finančního trhu nebo které by ohrožovaly cenovou a finanční stabilitu v České republice“. Právě intenzivní oslabování kurzu koruny působí skrze kurzový kanál proinflačně, čímž přispívá k již tak dost silným inflačním tlakům v domácí ekonomice.

Samotná ČNB nemusí mít v tuto chvíli předem určenou konkrétní úroveň, od které by začala zvažovat intervenci směrem k silnější koruně. Věříme však, že pokud by kurz v dalších dnech dále intenzivně oslaboval nad hranici 26,00 za euro, debata v rámci bankovní rady by možnost intervence pravděpodobně již obsahovala.

 

Zdroj: ČNB, Trading View

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter