Dolar smazal malou část svých zisků, pohybuje se kolem úrovně 1,0980 EURUSD. Měny regionu se stále obchodují na slabších úrovních. Koruna nad 25,35 za euro a nad 23,05 za dolar.

Koruna padá na 4,5leté dno k dolaru. Prolomila 22,00

Česká koruna prudce oslabuje k americkému dolaru. Po prolomení 22,00 USDCZK se ocitá až na 22,119 koruny za dolar, což je 4,5letým minimem měnového páru. Graf naleznete v galerii k článku.

Důvodem je včerejší rozhodnutí amerického Fedu ukončit třetí kolo QE – měsíčních nákupů dluhopisů a hypotečního dluhu i příznivější komentáře k vývoji trhu práce, naznačující možnost dřívějšího dalšího zpřísnění měnové politiky. Na zprávě oslabily americké akcie, ale naopak nasadil k prudkému růstu americký dolar vůči euru i dalším měnám a toto posilování neustává.

Tiskárna Fedu dostala dovolenou. QE3 končí (+komentář)

Zatímco včerejší bezprostřední reakcí na rozhodnutí Fedu bylo skokové posílení od úrovně 1,2725 EURUSD k hladině 1,2640 EURUSD, dnes se hlavní měnový pár ocitá až na úrovni 1,2555 amerického dolaru k euru. Ročním minimem měnového páru je 1,2501 EURUSD z letošního 3. října, maximem naopak úroveň 1,3994 EURUSD z 8. května.

Za poslední čtyři týdny se euro sesunulo k americkému dolaru o 0,3 procenta, od počátku roku pak o více jak 8,5 procenta. Americký dolar k české koruně je naopak za poslední čtyři týdny výš o 1,2 procenta, od počátku roku o plných 11 procent!

Americká centrální banka Fed včera v souladu se svou vlastní prognózou i očekáváním trhu ukončila třetí kolo kvantitativního uvolňování, známé jako QE3. S uplatňováním QE v jeho první generaci Fed začal v reakci na nejdelší a nejhlubší recesi od Velké Deprese 30. let v listopadu roku 2008. Poslední kolo QE3 spustil v září roku 2012 s objemem 85 miliard amerických dolarů měsíčně odkupovaných dluhopisů a hypotečního dluhu. S omezováním programu Fed začal v lednu roku 2014 tempem 10 miliard dolarů měsíčně.

Zatímco Fed svou nákupní sezónu končí, Evropská centrální banka ji zahajuje. V říjnu započala s odkupy vládních dluhopisů Francie, Španělska či Řecka z rukou bank a spekuluje se i o odkupech firemních dluhopisů s tím, jak se dále zhoršuje výhled pro inflaci a ekonomickou výkonnost eurozóny. V programu odkupu aktiv pokračuje také japonská centrální banka Bank of Japan.

Fed bude i po ukončení QE, tedy nákupu dalších cenných papírů do své bilance, pokračovat v reinvestování těch cenných papírů, které docházejí do splatnosti. Tím chce nadále podporovat ekonomiku nejméně do okamžiku, než zahájí zvyšování úrokových sazeb.

Newsletter