Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Koruna po volbách mírně posiluje, euro dále ztrácí k dolaru na 1,3625 EURUSD

Koruna po volebním víkendu v pondělí otevírá dalším mírným posílením na 27,41 Kč za euro, k americkému dolaru potom zůstává na 20,12 USDCZK. Eurodolarový trh zatím na výsledky voleb do Evropského parlamentu vůbec nereaguje, v Londýně je dnes svátek, stejně tak ve Spojených státech, likvidita na trhu tak bude nízká. V dnešní asijské seanci dolar bez větších pohybů zůstává u 3,5měsíčních maxima na 1,3625 EURUSD. K japonskému jenu mírně posiluje na 101,93 USDJPY.

Ve volbách do Evropského parlamentu posílily nacionalistické strany, což by mohlo v dalších dnech oslabovat euro. Globální geopolitickou situaci uklidnily výsledky voleb na Ukrajině, kde pravděpodobně zvítězil už v prvním kole oligarcha Petro Poroschenko, který by měl nastartovat přiblížení Ukrajiny k Západu. Asijské akciové trhy uzavírají na ročních maximech, japonský index Nikkei225 přidal 1 %.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv by si přál, aby se ruský rubl stal mezinárodním platidlem, tedy mezinárodní rezervní měnou. Jde o další odpověď na západní sankce proti Rusku. Státní firmy by měly mít povinnost přijímat platby z vývozu v rublech. Zatím není ale patrné, že by dolar v reakci na toto prohlášení oslaboval.

Eurodolarový trh rozhýbou až zítřejší makroekonomické zprávy ze Spojených států – zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby, indexy aktivity a další zprávy z trhu realit. Dnes by se měl kurz udržet pod hladinou 1,3680 EURUSD. Kurzotvornou zprávou dne by mohl být jen komentář prezidenta ECB Mario Draghi.

Newsletter