Koruna pod vahou demise vlády. Fed večer rozhodne o sazbách

Koruna oslabila. Včera k tomu přispěla tisková konference premiéra Bohuslava Sobotky, který oznámil rozhodnutí podat demisi. To vyvolalo menší paniku a chvilkové oslabení až k nejslabší hodnotě tohoto týdne k 26,96 za euro. Část těchto ztrát však česká měna umazala.

Začátek včerejšího dne měl po zveřejnění indexu výrobního sektoru a míry nezaměstnanosti eurozóny pozitivní vliv na euro, které posílilo vůči české koruně o více než 0,2%. Vůči britské libře však tato data nestačila a po vyhlášení indexu výrobní aktivity Velké Británie evropská měna v tomto měnovém páru oslabila bezmála o 0,4%.

Nejzajímavější obrat v české koruně nastal po zmíněné tiskové konferenci premiéra Sobotky ohledně (ne)odvolání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Babišovo odvolání se však nakonec nekonalo, Sobotka totiž rovnou ohlásil demisi vlády. Tehdy proběhla silnější reakce trhu, kdy koruna oslabila až k 26,96 za euro. Následně však nastala korekce a uklidnění na předešlé úrovni těsně pod 26,90 za euro.

Sobotka překvapil, vláda podá demisi. Koruna oslabila k 26,95 EURCZK

Momentálně se pár obchoduje za 26,91 EURCZK. Dnešní pohyb měnového páru EURCZK odhadujeme v rozmezí 26,85 až 26,95. Z evropských dat, která by mohla ovlivnit vývoj koruny a eura, je možné zmínit HDP eurozóny, kde se za první kvartál očekává růst o 1,7 % meziročně.

Dnešek je bohatý hlavně na události ohledně amerického dolaru. Za zmínku stojí především Národní report zaměstnanosti agentury ADP, index ISM a PMI sektoru služeb a především zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému.

Co se týče americké centrální banky, odhady podle agentury Bloomberg jsou poměrně střídmé. Pravděpodobnost možného zvýšení sazeb je pouhých 13,4 %. Úrokové pásmo Fedu by tak mělo i nadále zůstat od 0,75 % až do 1 %.

Aktuálně se dolar obchoduje na 24,63 USDCZK a 1,092 EURUSD. Tyto měnové páry dnes vidíme v rozmezí 24,57 až 24,69 USDCZK a 1,089 až 1,095 EURUSD.

Newsletter