Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Blíží se k hranici 1,070 EURUSD, nicméně ta funguje jako silná rezistence.

Koruna pokořila 26,40 za euro. Dolar je pod tlakem

Česká ekonomika zrychlila meziročně v prvním čtvrtletí o 2,9 procenta. To bylo mnohem více, než očekával trh, a zároveň mnohem větší vzestup proti 1,9 procentům v loňském čtvrtletí. Mezičtvrtletní nárůst na 1,3 procenta z 0,4 procenta utvrdilo české investory v sílu české měny, která tak zpevnila na nejsilnější hodnotu od konce intervencí, a sice k 26,38 EURCZK. Solidním datům pomohl zahraniční obchod (export) a spotřeba domácností.

Česko se solidními daty dostalo k předním místům v Evropě. Shrnuto podtrženo, evropská osmadvacítka rostla v prvním čtvrtletí meziročním tempem o 2 %, ve střední Evropě Česko 2,9 %, Maďarsko 3,7 % a Polsko dokonce 4,1 %. Dobrá data z předběžného hrubého domácího produktu podtrhla ještě obchodní bilance v eurozóně, která vzrostla na 23,1 mld. EUR, konsensus byl „pouze“ 18,8 mld. EUR.

Slušná čísla z evropské ekonomiky naznačují, že by ČNB nemusela ihned reagovat zvýšením úrokových sazeb do konce roku 2017. Kurz koruny posílil během včerejška mírně pod úroveň 26,40 EURCZK, avšak nakonec se stabilizoval těsně nad touto hranicí po téměř celý den. Na této úrovni je i nyní.

Na opačném kontinentu však bouřlivá mračna pokračují. Zlá data v USA včera pokračovala. Počet stavebních povolení poklesl na 1,23 milionu, což bylo mírně pod očekáváním. Kurz dolaru otestoval hladinu 1,109 EURUSD, avšak o pět bodů ji nepřekonal. Aktuálně se eurodolar obchoduje na 1,1116 EURUSD, dolar proti koruně je na 23,75 USDCZK.

Dnes může dobrá čísla potvrdit eurozóna daty z obchodní bilance a harmonizované inflace. Na opačném kontinentě si může špatnou sérii dat vylepšit dolar žádostmi o hypotéku.

Newsletter