Koruna posunula nejsilnější hodnoty týdne

Koruna se během včerejšího dne nejprve svezla na vlně výprodeje rizikovějších měn ze střední a východní Evropy. Prvotní ztráty jí však pomohl umazat nejen pokračující nárůst výnosů českých státních dluhopisů, ale i mírné zvýšení tržních úrokových sazeb.

Česká měna se tak během čtvrtka dotkla nejsilnějších hodnot tohoto týdne kolem 26,06 za euro. Pro dnešek platí, že stejně jako včera budeme svědky naprosté absence domácích dat, vývoj kurzu by se tudíž měl nést v duchu nálady na trzích a výše zmiňovaných fundamentů. Aktuálně se koruna nachází na 26,08 EURCZK.

Na dolaru bylo živo o něco více, když trh otevíral na silnějších hodnotách 21,96 USDCZK a 1,189 EURUSD, kam se kurz vyšplhal po středečním Fedu. Během dne však začal USD ztrácet, což nikterak nezbrzdila ani příznivá data z USA ohledně nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (výsledek 259 tis. při očekávání 302 tis.) či filadelfský Fed index podnikové aktivity (za srpen 23,8 b., oček. 17,1 b.). Aktuálně se americká měna obchoduje na 21,79 USDCZK a na 1,197 EURUSD.

Poslední den v týdnu se ponese ve znamení projevů a indexů PMI. Z eurozóny se nejprve dočkáme projevu zástupců Evropské centrální (ECB) (Benoît Cœuré, Maria Draghi, Vítor Constâncio). V USA pak promluví představitelé Fedu, a to John Williams a Esther L. Georgeová. Poslední potenciálně kurzotvorný projev bude mít britská premiérka Theresa Mayová.

Co se týče dat, v dopoledních hodinách bude zveřejněno francouzské HDP za 2. kvartál a zářijový index PMI služeb a průmyslu z Německa, Francie a eurozóny. PMI index pak bude oznámen i ve Spojených státech.

Dnešní vývoj kurzů předpokládáme EURCZK 26,05 až 26,12, měnový pár USDCZK 21,72 až 21,80 a EURUSD 1,195 až 1,20. 

Newsletter