Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

Koruna před zasedáním ČNB posiluje

Nižší očekávání v eurozóně a vyšší útraty domácností ve Spojených státech. Koruna díky převažující predikci vyšších sazeb včera většinu dne posilovala. Vrátila se tak na hodnoty z počátku minulého týdne.

První data včera dorazila z Itálie, kde inflace měřená indexem cen výrobců mírně meziročně zpomalila z 3,9 % na 3,7 %. Za celou eurozónu pak byl zveřejněn index ekonomického sentimentu. Ten měl podle očekávání klesnout z 105,6 bodů na 105, spadnul ale o celý bod níže až na 104 bodů. Propad zapříčinilo zejména nízké očekávání v průmyslu.

Více živo bylo na amerických datech. Spojené státy ukázaly výsledky příjmů domácností, které podle očekávání za březen mírně rostly, oproti očekávaným 0,4 % však jen o 0,1 %. Negativně překvapil index výdajů domácností na spotřebu, který meziročně dosáhnul na 1,6 %, což bylo desetinu procenta pod očekáváním, a tedy ještě dále od inflačního cíle amerického Fedu.

Přestože příjmy domácností rostly pomaleji, než se očekávalo, pozitivně naopak překvapily jejich výdaje, které v březnu z únorového růstu o 0,1 % vyskočily na 0,9 %.

Do kurzu dolaru měl možnost také promluvit americký ministr financí Steven Mnuchin, který poskytnul interview o pokračujících jednáních s Čínou. Podle něj se blíží ke konci, což je v posledních měsících natolik opakované, že tomu trhy už nepřipisují zásadní význam. Jednání budou dnes pokračovat přímo v Pekingu, právě za účasti Mnuchina. Ten se vedle diskuze o Číně vyjádřil také k možnosti hospodářské krize. Americký ministr financí se propadu ekonomiky neobává.

U dvojice euro a dolar včera získalo euro. To po klidném dni k večeru začalo posilovat, získalo dvě desetiny procenta a dostalo se až nad 1,1185 EURUSD. Na kurzu zelených bankovek, které oslabovaly proti většině měn skupiny G-10, se zřejmě začíná projevovat blížící se zasedání amerického Fedu.

Dnes očekáváme celou řadu důležitých a zajímavých dat. Z eurozóny to bude zejména HDP, včetně HDP jednotlivých zemí, zejména Itálie. Eurozóna zveřejní také nezaměstnanost a Německo inflaci. Ve Spojených státech vyjdou data z trhu s nemovitostmi včetně Case-Shillerova indexu a také index spotřebitelské důvěry.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1180 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,85 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1114 do 1,1187 EURUSD.*

Domácí měna s pravděpodobným brzkým zvyšováním sazeb v zádech během včerejška posilovala. Proti dolaru získala 0,3 %, prorazila 23 USDCZK a podívala se až na 22,965 USDCZK. Díky tomu se dostala zpět na hodnotu z minulé středy. K euru bylo posilování mírnější, ale i tak si koruna připsala více než desetinu procenta a usadila se na konci dne na 25,67 EURCZK.

Dnes nás žádná klíčová domácí data nečekají. Vy zbytku týdne bude zveřejněn pouze index PMI průmyslu za duben (čtvrtek). Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,67 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,64 až 25,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,92 až 23,14 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter