Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Koruna před zasedáním ČNB posiluje

Nižší očekávání v eurozóně a vyšší útraty domácností ve Spojených státech. Koruna díky převažující predikci vyšších sazeb včera většinu dne posilovala. Vrátila se tak na hodnoty z počátku minulého týdne.

První data včera dorazila z Itálie, kde inflace měřená indexem cen výrobců mírně meziročně zpomalila z 3,9 % na 3,7 %. Za celou eurozónu pak byl zveřejněn index ekonomického sentimentu. Ten měl podle očekávání klesnout z 105,6 bodů na 105, spadnul ale o celý bod níže až na 104 bodů. Propad zapříčinilo zejména nízké očekávání v průmyslu.

Více živo bylo na amerických datech. Spojené státy ukázaly výsledky příjmů domácností, které podle očekávání za březen mírně rostly, oproti očekávaným 0,4 % však jen o 0,1 %. Negativně překvapil index výdajů domácností na spotřebu, který meziročně dosáhnul na 1,6 %, což bylo desetinu procenta pod očekáváním, a tedy ještě dále od inflačního cíle amerického Fedu.

Přestože příjmy domácností rostly pomaleji, než se očekávalo, pozitivně naopak překvapily jejich výdaje, které v březnu z únorového růstu o 0,1 % vyskočily na 0,9 %.

Do kurzu dolaru měl možnost také promluvit americký ministr financí Steven Mnuchin, který poskytnul interview o pokračujících jednáních s Čínou. Podle něj se blíží ke konci, což je v posledních měsících natolik opakované, že tomu trhy už nepřipisují zásadní význam. Jednání budou dnes pokračovat přímo v Pekingu, právě za účasti Mnuchina. Ten se vedle diskuze o Číně vyjádřil také k možnosti hospodářské krize. Americký ministr financí se propadu ekonomiky neobává.

U dvojice euro a dolar včera získalo euro. To po klidném dni k večeru začalo posilovat, získalo dvě desetiny procenta a dostalo se až nad 1,1185 EURUSD. Na kurzu zelených bankovek, které oslabovaly proti většině měn skupiny G-10, se zřejmě začíná projevovat blížící se zasedání amerického Fedu.

Dnes očekáváme celou řadu důležitých a zajímavých dat. Z eurozóny to bude zejména HDP, včetně HDP jednotlivých zemí, zejména Itálie. Eurozóna zveřejní také nezaměstnanost a Německo inflaci. Ve Spojených státech vyjdou data z trhu s nemovitostmi včetně Case-Shillerova indexu a také index spotřebitelské důvěry.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1180 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,85 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1114 do 1,1187 EURUSD.*

Domácí měna s pravděpodobným brzkým zvyšováním sazeb v zádech během včerejška posilovala. Proti dolaru získala 0,3 %, prorazila 23 USDCZK a podívala se až na 22,965 USDCZK. Díky tomu se dostala zpět na hodnotu z minulé středy. K euru bylo posilování mírnější, ale i tak si koruna připsala více než desetinu procenta a usadila se na konci dne na 25,67 EURCZK.

Dnes nás žádná klíčová domácí data nečekají. Vy zbytku týdne bude zveřejněn pouze index PMI průmyslu za duben (čtvrtek). Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,67 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,64 až 25,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,92 až 23,14 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter