Koruna přichází o místo premianta

Zdroj: Depositphotos

Česká koruna byla mezi měnami jedním z premiantů prvního kvartálu tohoto roku. Během něj oslabila prakticky jen na párech s maďarským forintem, brazilským realem a mexickým pesem. Podařilo se jí posílit i na párech s hlavními měnami – EUR i USD. Jak se vedlo koruně v druhém kvartálu?

Během druhého čtvrtletí koruna na párech s EUR a USD mírně oslabila, stále ja však u obou kurz silnější než na začátku roku. Během první půlky roku česlá měna na páru s EUR posílila o 35 haléřů, což představuje přibližně 1,5 %. Na páru s dolarem pak koruna posílila o 70 haléřů, tedy cca 3 %.

Kromě začátku roku prošla koruna největší zkouškou během poloviny března, kdy v USA propukla krize mezi regionálními bankami. Koruna v té situaci prudce oslabila, jelikož obavy o globální finanční systém donutily spekulanty přesunout se do bezpečnějších aktiv. Česká koruna je totiž stále vnímána jako exotická měna. Na párech s EUR a USD tak skokově kurz oslabil nad 24 Kč/EUR a 22,70 Kč/USD. Následně však koruna začala opět výrazně posilovat a na páru s EUR nebyla daleko od historického minima. Kurz postupně vyklesal pod 23,30 Kč/EUR. Silnější byla koruna jen pár dní v roce 2008. Od té doby koruna na párech s USD i EUR oslabila.

Graf: USD/CZK od začátku roku. Zdroj: Google Finance
Graf: USD/CZK od začátku roku. Zdroj: Google Finance

Proč koruna oslabuje? A jaký bude vývoj na hlavních párech?

Stojí za tím primárně zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i USA. Zatímco od ČNB se dalšího zvýšení úroků s nejvyšší pravděpodobností nedočkáme, obě hlavní centrální banky sazby dále zvyšují a zdá se, že ještě nemají svou práci hotovou. Fed i ECB mohou zvýšit úrokové sazby letos ještě dvakrát. Naopak u ČNB pomalu vyhlížíme první snížení úrokových sazeb. Pro něj hovoří velmi slabá data z maloobchodu, jehož tržby klesají již 12 měsíců v řadě. Meziroční inflace navíc postupně padá a přes léto by již mohla být pod 10 %. Růst mezd za první kvartál navíc nenaplnil obavy zástupců centrální banky o dvouciferném růstu. První snížení úrokových sazeb by tak mohlo přijít již na konci tohoto roku, s ještě vyšší pravděpodobností pak v Q1 toho příštího. I díky tomu by mohla koruna na páru s USD a EUR ještě oslabit. Neočekáváme však do konce roku výraznější oslabení přes 24,50 CZK/EUR. Silná koruna je protiinflační a ČNB se bude snažit zachovat její sílu pomocí jiných nástrojů, zejména pak devizových intervencí, pokud bude potřeba.

Graf: EUR/CZK od začátku roku. Zdroj: Google Finance
Graf: EUR/CZK od začátku roku. Zdroj: Google Finance

Významné skalpy pro korunu

Na páru se švýcarským frankem koruna drží stálý kurz jako na začátku roku. Frank potvrdil svou pověst bezpečného přístavu zejména v polovině března, kdy se otřásaly americké i evropské banky. Jeho výraznějšímu posílení na páru s korunou však zabraňuje vysoký úrokový diferenciál, ve Švýcarsku jsou úrokové sazby na 1,5 – 1.75 %. Na páru s další významnou měnou, britskou librou, pak koruna od začátku roku oslabila o 1,5 %, tedy 42 haléřů. Libra podobně jako EUR i USA těžila ze zvyšování úrokových sazeb. Ty dost možná vyrostou ještě výše, a koruna by tak zde mohla mírně oslabit. Další významný skalp pro korunu je singapurský dolar, který vůči CZK oslabil od začátku roku o 4 %. Je to zejména důsledkem vysokého úrokového diferenciálu, v Singapuru drží úrokovou sazbu kolem 3,7 %. I zde očekáváme dlouhodobě spíše oslabování koruny.

Graf: CHF/CZK od začátku roku. Zdroj: Google Finance
Graf: CHF/CZK od začátku roku. Zdroj: Google Finance

Nejslabší ve Visegrádské čtyřce

Na párech s měnami okolních států pak od začátku roku koruna oslabila. Premiantem je nadále maďarský forint. Na páru s ním od začátku roku koruna oslabila o 88 haléřů, což je téměř 5,5 %. Stojí za tím zejména vysoká inflace, se kterou se Maďarsko stále potýká. Během dubna tam byla inflace 24 %, v květnu pak 21,5 %. Centrální banka stále drží úrokové sazby na 13 % a forint je tak lákavý pro spekulanty. Spekulace proti němu je navíc díky vysokému úrokovému diferenciálu velmi nákladná. Na páru s maďarským forintem bude koruna s největší pravděpodobností dále oslabovat. Z dlouhodobého pohledu je forint stále relativně slabý a vyšší úrokové sazby v Maďarsku patrně vydrží delší dobu. Koruna je tak tento rok nejslabší měnou zemí V4, pokud nepočítáme euro.

Graf: CZK/HUF od začátku roku. Zdroj: Google Finance
Graf: CZK/HUF od začátku roku. Zdroj: Google Finance

Velmi podobná je situace i na páru s polským zlotým. I zde koruna od začátku roku oslabila, a to o přibližně 20 haléřů neboli 4 %. Polsko se také pere s vysokou inflací, její úroveň je dokonce výše než u nás, v květnu kolem 13 %. Polská centrální banka nadále drží vysoké úrokové sazby na 6,75 % a na rozdíl od ČNB od ní v dohledné době neočekáváme snižování sazeb. I zlotý je z dlouhodobějšího pohledu oproti koruně velmi slabý, ve zbytku roku tak očekáváme spíše oslabování koruny.

Graf: PLN/CZK od začátku roku. Zdroj: Google Finance
Graf: PLN/CZK od začátku roku. Zdroj: Google Finance

Jak si stojí koruna ve srovnání s exotickými měnami?

Výrazně koruna posílila na párech s exotickými měnami, kterými se zároveň platí v oblíbených dovolenkových destinacích. Jedná se o Turecko a Egypt. Obě země jsou ve velmi podobné situaci, jejich ekonomiky se dají prakticky nazvat rozvrácenými. Jak Turecko, tak Egypt bojují s obrovskou inflací a tu nepomáhá zkrotit ani úroveň úrokových sazeb. Slabá forma ekonomiky brání spekulantům ve využití vysokých úrokových sazeb ve svůj prospěch a obě měny tak oslabují. Obě centrální banky navíc nemají dostatek devizových rezerv na obranu měn.

Turecká lira od začátku roku na páru s korunou oslabila o 30 % a poprvé v historii se dokonce dostala na páru s korunou pod hranici parity. Zatím nepomohlo ani skokové zvýšení úrokových sazeb z 8,5 % na 15 % na konci června. To zatím vneslo do trhu spíše zmatek a lira tak dále oslabuje. Egyptská lira pak na páru s CZK oslabila od začátku roku o 22 %. Je však důležité připomenout, že na dovolené v Turecku i Egyptě letos Češi tolik neušetří kvůli obrovské inflaci. Koruna od začátku roku pak výrazně oslabila také párech s mexickým pesem (o 10 %) a brazilským reálem (o 6,8 %).

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Google Finance, Purple Trading

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter