Koruna připomíná bezpečný přístav

Zdroj: Depositphotos

Kurz koruny dnes krátce zpevnil pod hranici 23,80 za euro, a byl tak nejsilnější od října 2008. Začátek letošního roku přinesl ve srovnání s predikcemi z doby před několika měsíci výrazně optimističtější start. Projevilo se to nejen na koruně, ale i ostatních měnách regionu. Ta česká navíc začíná připomínat jistou verzi bezpečného přístavu.

Rizikovým měnám regionu střední a východní Evropy pomáhá kombinace několika faktorů. Z Evropy chodí nad očekávání lepší data. Z poslední doby jsme viděli například indikátory PMI, dnes pak německý Ifo index. Teplé počasí a dostatečně plné zásobníky zemního plynu pak odrazily hrozbu energetické krize. Na globálním devizovém poli vidíme dále oslabující dolar reagující na slabší očekávání od měnové politiky Fedu a horšící se kondici i výhled amerického hospodářství. Na geopolitickém pak nedochází k eskalacím.

Česká národní banka se drží rétoriky vyšších sazeb po delší dobu. Spolu s tím udržuje aktivní režim intervencí. Ty však už od listopadu zůstávají jen v pohotovostním módu, tedy bez jakýchkoliv zásahů proti „nadměrným výkyvům kurzu koruny“.

Zaměříme-li se na kurz z širšího pohledu, vidíme, že od konce loňského září kopíruje vývoj eura proti dolaru. Tehdy americká měna proti evropské dosáhla nejsilnějšího hodnot za více než 20 let. Následný odraz vzhůru nastartoval trend silnějšího eura, který pokračuje až do letošního roku. Zhruba ve stejnou dobu jako euro proti dolaru začala posilovat i koruna.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Pokud do grafu přidáme další měny regionu, tedy polský zlotý a maďarský forint, vidíme, že i ty zpevňovaly. Nešlo však o tak hladký průběh jako u koruny. Předpokládáme, že v tomto případě zafungovala Česká národní banka. Nikoliv aktivně, nýbrž pasivně, a to přes psychologický efekt obrany kurzu proti oslabení. Tento stav tak z koruny udělal pomyslný bezpečný přístav. Ten má před sebou štít proti depreciaci, který v rukou dřímá centrální banka vybavená devizovými rezervami na úrovni zhruba 50 % HDP.

A nakonec nutno podotknout, že náklady na short koruny jsou při současných českých sazbách ve srovnání s evropskými drahou záležitostí, navíc s omezeným výhledem oslabení kurzu z titulu možné intervence.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

I přesto, že současné prostředí nahrává silnější koruně, zůstáváme opatrní. Plusem jsou levnější energie a komodity, stejně tak zlepšení zahraničního obchodu s eurozónou. Máme však před sebou období snižujícího se úrokového diferenciálu jak z evropské, tak české strany. V případě nad očekávání rychlejšího poklesu inflace nemůžeme vyloučit potenciální spekulace o ukončení intervenčního režimu, a ani s ohledem na dle posledních odhadů menší sílu ekonomického zpomalení v Evropě i v USA nemůžeme s naprostou jistotou říci, že to nejhorší máme za sebou. V nejbližší době nás navíc čekají zasedání Evropské centrální banky a Fedu, od nichž příliš holubičí rétoriky neočekáváme. Prostoru pro případnou korekci je tedy poměrně dost.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, TradingView, ČNB 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter