Koruna přišla o psychologickou podporu. Oslabit ji mohou americké sazby

Klíčové body

  • ČNB formálně ukončila intervenční režim.
  • Koruna oslabila nad 24,20 za euro.
  • Rizika slabší koruny přetrvávají.
Aleš Michl, zdroj: ČNB

Česká národní banka ukončila intervenční režim, prostřednictvím kterého bránila nadměrným výkyvům kurzu koruny. Kurz v návaznosti na to skokově oslabil o zhruba dvacet haléřů. Dle guvernéra ČNB Michla nelze brát tento krok jako signál k brzkému snížení sazeb. Rizika prognózy jsou proinflační, což znamená udržení strategie vyšší sazby po delší dobu.

ČNB intervenovala naposledy v říjnu 2022. Od té doby intervenční režim působil v podstatě jako psychologická pojistka, díky které se trh neodvážil shortovat korunu ve velkém. Nejenže to bylo pro spekulanty nákladné s ohledem na úrokový diferenciál, možnost zásahu ČNB jim značně redukovala i potenciální dosažené zisky. A právě tento druhý faktor včera zmizel, což by některé shortaře mohlo přilákat. Zejména pokud víme, že rizika slabší koruny převládají. Oslabení kurzu navíc očekává i sama ČNB, jak ukázala aktualizovaná prognóza.

Bankovní rada se sice dopady ukončení intervenčního režimu snažila mírnit oznámením o obnovení odprodeje výnosů devizových rezerv. Nad rámec toho upozornila, že ČNB funguje v kurzovém režimu řízeného floatu, což jí umožňuje kdykoliv na devizový trh vstoupit a zabránit tak například nadměrným výkyvům. Koruna se ale i tak prudkému oslabení nevyhnula. Při pohledu na následné usazení kurzu kolem hranice 24,20 za euro můžeme spekulovat, zda se ČNB nerozhodla dopady mírnit právě okamžitým odprodejem výnosů z devizových rezerv.

Globální tržní prostředí posledních dní je specifické nárůstem tržních sazeb. Tomu vévodí napřimování americké výnosové křivky, kde roste především její dlouhý konec, tedy nominální i reálné výnosy dluhopisů dlouhých splatností. Desetiletý i třicetiletý americký výnos je poblíž maxim z loňského roku, výnos desetiletého protiinflačního bondu pak tato maxima překonal a je nejvýše od roku 2008.

Nárůst výnosů spojujeme s kombinací několika faktorů. Přispěla nad očekávání lepší americká data, nad konsensus trhu vetší emise státních obligací ve třetím čtvrtletí, kde americké ministerstvo financí navýší objem především u dlouhých splatností. Přispět mohla i úprava cílení výnosové křivky u japonské centrální banky.

Vyšší americké dlouhé sazby by se měly postupně projevit ve valuacích akcií, zejména těch citlivých na dlouhodobé financování. Pokud by měl nárůst výnosů pokračovat, pod tlak by se mohla dále dostat i koruna. Absence intervenčního režimu z ní totiž dělá měnu, která bude na popsaný vývoj citlivější než v době, kdy se kurz pohyboval v intervenčním režimu. První test této citlivosti by mohl přijít dnes odpoledne, kdy budou zveřejněna klíčová data z amerického trhu práce.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0946 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,50 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0874 do 1,0988 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,25 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,15 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,14 až 24,32 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,02 do 22,34 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter