Holubičí komentář šéfa Fedu k rizikům nové mutace a slova CEO Moderny ohledně méně efektivních vakcín přiživily rizikově averzní náladu. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Klesají i evropské a americké výnosy. Dolar oslabuje, ve ztrátě jsou i procyklické měny.

Koruna prolomí 26,00 za euro. Do hry se dostává minimum z října 2013

Koruna zahájila nový týden poměrně směle, když během dopoledne opětovně atakovala nejsilnější hranici od konce intervencí ČNB. Aktuálně se již sice posunula zpět nad 26,10 za euro, ovšem podle analytiků ze společnosti BBH by měla dále posílit, a to až na úrovně o více než 60 haléřů silnější.

Podle serveru FX Street, který cituje analytický tým společnosti BBH, má koruna nakročeno k dalším ziskům. Důraz je kladen především na to, že se česká měna neobchodovala stejně jako zbytek měn rozvojových zemí, a to i poté, když Česká národní banka 6. dubna ukončila kurzový závazek, který ji udržoval slabší nad hranicí 27,00 za euro.

Analytici z BBH ke své predikci používají technickou analýzu, konkrétně Fibonnacciho úrovně zpětných pohybů od roku 2013 (Fibonacci retracement), které ukazují významné úrovně supportů a rezistencí. Klíčovou hranicí je podle nich hladina 62 %. Její prolomení podle analytiků představuje signál toho, že by koruna mohla v dohledné době otestovat hranici 25,48 za euro, která je minimem z října 2013.

Jakmile by se tak stalo a česká měna by šla tímto směrem –  překonala by hranici 25,90 za euro – do hry by se dle BBH dostalo další možné otestování low, konkrétně toho ze září 2012 na 24,28 za euro.

K posunutí dosud nejsilnějších hodnot koruny od konce kurzového závazku ČNB pomohla páteční data, která potvrdila sílu české ekonomiky. Do toho stále vstupuje vidina vyšších úrokových sazeb, která byla naposledy podpořena samotným guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem. Ten řekl, že je prognóza banky plněna bez výjimky, tudíž stále platí, že by tzv. úrokový hike měl proběhnout během třetího čtvrtletí letošního roku.

Nad ČNB krouží jestřáb. Pomohl koruně a vyprodal dluhopisy

Newsletter