Koruna se od ČNB velké podpory nedočkala

I přesto, že Česká národní banka včera opět zvýšila své sazby, koruna se od tohoto kroku nedočkala velké podpory. Nepomohla dokonce ani rychlejší očekávaná trajektorie růstu úroků. Guvernér ČNB navíc přiznal, že další relativně brzké zvýšení sazeb nelze zcela vyloučit.

ČNB v rámci nové prognózy počítá pro letošní rok s pomalejším růstem ekonomiky (3,2 % vs. předchozí 3,9 %), v dalších dvou letech zůstala čísla nezměněna. Co se týče koruny, průměrný kurz by měl letos dosáhnout ve srovnání s květnovým odhadem 25,50 za euro oproti 25,00 za euro, v roce 2019 následně 24,60 za euro (předchozí odhad 24,40 za euro). Tříměsíční sazba Pribor by pak měla růst rychleji, v 2018 na 1,3 % a v roce 2019 na 1,7 %.

Jak Rusnok uvedl, hlavním důvodem srpnového zvýšení sazeb byl oproti prognóze slabší kurz ve spojení s působením domácích inflačních tlaků. Koruna se dle jeho slov dostala pod tlak negativních zahraničních faktorů, kde prim hraje odliv krátkodobého kapitálu z rozvojových trhů. Byť ČNB nedokáže přesně odhadnout, jak dlouho bude tato situace trvat, prognóza ukazuje na konec letošního roku. Tehdy by se domácí měna měla opět navrátit k trendu posilování, který by měl být podpořen nejen vyšším úrokovým diferenciálem ve srovnání s Evropou, ale též ukončením evropského QE a pokračující reálnou konvergencí české ekonomiky.

Šéf ČNB vedle toho upozornil i na možnost, kdy budou současné podmínky působící na kurz koruny nadále přetrvávat. Pokud by se tak stalo, centrální banka by byla nucena jednat. Další zvýšení sazeb proto zůstává ve hře, přičemž jak Rusnok uvedl, mohlo by klidně přijít relativně brzy, například již na příštím zasedání bankovní rady.

Z nové prognózy ČNB je tudíž patrné, že letos budou hlavním tahounem utahování měnových podmínek vyšší sazby, které by mohly vzrůst dokonce ještě dvakrát. V roce 2019 by pak otěže zmiňovaného utahování měla opět přebrat koruna, která by dle výhledu centrální banky mohla zpevnit v průměru za celý rok na 24,60 za euro. Jak se však zdá, tento výhled trhy zdaleka nepřesvědčil, o čemž nejlépe vypovídá reakce koruny, jež oslabila nad hranici 25,60 EURCZK. I my nadále věříme, že kurz domácí měny bude posilovat pomaleji, což otevře prostor pro další zvyšování sazeb, a to především během příštího roku.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Koruna se aktuálně obchoduje na 25,69 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,51 až 25,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,94 až 22,09 USDCZK.* 

Dolar podpořen pozitivním výstupem ze srpnového zasedání Fedu, které potvrdilo ochotu pokračovat v pozvolném zvyšování sazeb, dále zpevňoval. K jeho dalším ziskům by během dnešního dne mohla přispět například americká data.

V odpoledních hodinách bude v rámci USA zveřejněna tvorba nových pracovních míst mimo zemědělství za červenec (očekává se celkem 193 tisíc nových míst). Vedle toho se dočkáme i míry nezaměstnanosti, která by za minulý měsíc měla klesnout z 4 % na 3,9 %. Výčet pak uzavře vývoj mezd. Pokud zveřejněná čísla překonají očekávání trhu v pozitivním slova smyslu, americké měně by to mohlo otevřít další prostor ke zpevnění směrem k hranici 1,160 EURUSD.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1581 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 95,16 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1572 do 1,1673 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter