Koruna se přibližuje k 27,00 za euro. „Francouzská“ nervozita eskaluje

Koruna pomalu, ale jistě maže většinu svých zisků získaných po ukončení kurzového závazku ČNB. Nová nejslabší hodnota dosažená během dnešního rána se dotýká téměř 26,97 za euro. Jaký fundament hledat za tímto pohybem?

„Pohyb posledních tří dní nasvědčuje tomu, že dochází k postupnému vyčištění nadměrného množství dlouhých korunových pozic,“ řekl pro agenturu Bloomberg Tatha Ghose, analytik ze společnosti Commerzbank. „Tento proces pročištění trhu periodicky posunuje kurz koruny na slabší pozice, čímž přispěje ke zvýšení jeho volatility,“ dodal expert.

Koruna nejslabší od exitu ČNB. Které hodnoty teď sledovat?

Úterý koruna zahajovala kolem 26,70 za euro. Dnešním dosažením 26,966 EURCZK jde tedy o oslabení o bezmála 27 haléřů během tří obchodních dní. Výkyvy nejsou kdovíjak silné, ovšem směr je jasně daný. Otázkou zůstává, který fundament za ním stojí? Z domácích dat byl zveřejněn pouze dnešní index cen výrobců, jehož síla je však v případě eurokoruny zcela mizivá. Proto je potřeba hledat jinde.

Zaměříme-li se na zahraniční dění, jako první „vykřičník“ se nabízí nedělní první kolo francouzských prezidentských voleb. Fakt, že tato událost navyšuje nervozitu na trzích, potvrdil už pondělní vývoj na eurových opcích. Dnešní data pak strach potvrdila. Spread u měsíčního a týdenního opčního ukazatele risk reversal zobrazujícího proměnu risku na EURUSD (poměrné držení call opce, sázka na posílení eura, a put opce, oslabení eura) se dostal nad hodnotu par, a to vůbec poprvé od začátku března.

Stručně řečeno, investoři ve strachu z nedělních voleb obrací a v rámci svého opčního zajištění začínají měnit poměr call a put opcí páru EURUSD tak, že prodávají call opce na zpevnění eura a více nakupují put opce sázející na oslabení evropské měny.

Týden strachu? Nervozita na euru láme rekordy z doby Lehman Brothers

Nervozita tak evidentně eskaluje, což se začíná projevovat i na ostatních trzích, včetně toho korunového, viz oslabování CZK posledních dní.

V tomto směru je skloňována především možná výhra radikálních kandidátů, jako je Marine Le Penová a Jean-Luc Mélenchon. Pokud by na tento scénář opravdu došlo, dá se očekávat oslabení nejen eura, ale rovněž i koruny, a to až nad hodnotu 27,00 EURCZK. Oba kandidáti totiž představují pro trhy negativní fundament, který by mezi investory vyvolal úprk směrem k bezpečnějším aktivům.

Finančními trhy zamíchají francouzští voliči. Scénář pro euro a korunu?

A jaká je pravděpodobnost úspěchu Le Penové či Mélenchona? V případě kandidátky za Národní frontu poměrně velká. Podle dat agentury Bloomberg by získala 22,8 % hlasů, což je druhý největší počet hned Emmanuelovi Macronovi, který by dle odhadů získal 23,8 %. Levicově radikální Mélenchon za oběma sice zaostává (18,8 %), i tak u něj ale v posledních dnech pozorujeme opravdu výrazný nárůst popularity.

Newsletter