Koruna se veze na „úrokové“ vlně. Zpevnila vůči euru i dolaru

Koruna má za sebou další den posilování, a to jak vůči euru, tak i dolaru. Hnací síla tohoto vývoje zůstává nadále stejná. Investoři mají v hledáčku výkon české i evropské ekonomiky, hlavní roli ale hraje vidina vyšších úrokových sazeb.

Kurz koruny vůči euru se během včerejška posunul až k 26,41 za euro, což byla nejsilnější hodnota tohoto týdne. Ve dvojici s dolarem jsme se dostali až k nejsilnější pozici od května 2016 odpovídající 23,50 USDCZK.

Hlavní fundamenty lze hledat doma i v zahraničí. V prvním případě je řeč jednak o dobrém výkonu české ekonomiky, stejně tak i o představě zvýšení úrokových sazeb, které je vzhledem k prognóze ČNB očekáváno ve třetím kvartále letošního roku. Svou trochou ale přispívá i situace v Evropě, kde z investičního optimismu profituje vyjma koruny i polský zlotý a maďarský forint.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Koruna se aktuálně obchoduje na 26,43 EURCZK a 23,61 USDCZK. V prvním případě vidíme její vývoj v rozmezí 26,38 až 26,48 za euro, ve druhém pak od 26,55 až 26,67 za dolar.

Co se týče zahraničního dění, čtvrteční data v rámci Evropy přinesla HDP za 1Q 2017 ze Španělska a Velké Británie. V prvním případě byl výsledek lepší, a to +0,8 % oproti předchozím +0,7 % mezičtvrtletně. Ve druhém přišel přesný opak. Britská ekonomika rostla první tři měsíce letošního roku o +0,2 %, přičemž minulé číslo činilo +0,3 %. V Německu, Francii a Švýcarsku pak byly bankovní prázdniny.

Dolar během včerejška lehce zpevnil, a to těsně pod 1,120 EURUSD. V odpoledních hodinách však předchozí zisky částečně umazal. Aktuálně se obchoduje kolem 1,119 EURUSD.

Vzhledem k tomu, že čtvrtek nepřinesl žádná významnější americká data, hlavním fundamentem zůstává středeční zápis z posledního zasedání Fedu. V něm bylo vyjma nástinu plánu ohledně osekání bilance banky uvedeno i to, že by měnový výbor měl prozatím pozastavit proces zvyšování úrokových sazeb, a to do doby, než se potvrdí, že nedávná slabá data z americké ekonomiky byla pouze přechodná.

I přes toto tvrzení se však očekávání analytiků ohledně dalšího úrokového „hiku“ nezměnila. Podle agentury Bloomberg budou na červnovém zasedání sazby zvýšeny se 100% pravděpodobností, a to na 95 % do pásma 1 % až 1,25 %.

První indicie toho, zda bude zvyšování sazeb pozdrženo, či nikoliv, by mohl přinést již dnešek. V odpoledních hodinách totiž bude zveřejněn druhý zpřesněný odhad amerického HDP za první kvartál. Pokud bude výsledek výrazně lepší než očekávání na úrovni +0,9 %, dolar by mohl posílit. Jeho dnešní rozmezí proto vidíme od 1,115 až 1,123 EURUSD.

Newsletter