Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Koruna se vrací nad 24,50 k dolaru, posílit může k euru

Kurz koruny se po celý minulý týden vzhledem k absenci výrazných kurzotvorných událostí převážně pohyboval v úzkém pásmu 27,40 – 27,50 koruny za euro.  Na rozdíl od minulého týdne však bude tento týden z hlediska zveřejňování dat mnohem záživnější, což by se mělo projevit na zvýšené volatilitě kurzu koruny k euru. Hlavní sledovanou událostí bude zasedání České národní banky, jenž nicméně podle většiny analytiků nepovede ke změně současného nastavení měnové politiky. Euro by se tak vůči koruně mohlo ocitnout pod prodejním tlakem, což by mohlo vést k obchodní úrovni na 27,3 korunách. K této úrovni se dnes česká měna přibližuje, aktuálně na 27,38 koruny za euro.

Korunou zahýbal dolar. Příští týden zasedne ČNB

Analytici k ČNB: Překvapení v politice ani prognóze se nečeká

Vůči dolaru zaznamenala česká měna během minulého týdne nejsilnější úroveň od letošního února, kdy posílila až 24,26 koruny za dolar. Během dnešního dne koruna nicméně oslabuje, aktuálně na 24,51 koruny za dolar. Vzhledem k rozsáhlým ziskům z minulého týdne, a možné nervozitě před zveřejněním českých makrodat, by slábnutí české měny mohlo zpočátku týdne pokračovat, potenciálně až k úrovni 24,9 korun za dolar. 

Americký dolar uzavřel měsíc výraznými ztrátami vůči většině hlavních měn, na pozadí prohlubujících se obav ohledně zhoršujícího se stavu americké ekonomiky. Měsíc duben byl tak pro americkou měnu prvním ztrátovým měsícem po takřka jednom roce nepřetržitých zisků. Aktuální kurz amerického dolaru vůči evropské společné měně činí 1,116 dolaru a americká měna tak mírně posiluje ze svých 2měsíčních minim z předešlého týdne. Vzhledem k absenci významnějších makrodat a probíhajícímu svátečnímu dni v Anglii, lze na devizových trzích během dnešního dne očekávat sníženou volatilitu, což by se mělo promítnout v nevýrazných cenových výkyvech americké měny vůči euru.

Růst americké ekonomiky se téměř vypařil

Fed odstranil časová vodítka. Vyšší sazby v nedohlednu

 Tento týden se většina pozornosti upírá na páteční data z amerického trhu práce, jež poskytnou další indicie ohledně načasování zvyšování úrokových sazeb americkým Federálním rezervním systémem. V případě, že americká data ukáží, že americká ekonomika znovu zaostala za očekáváním v otázce tvorby pracovních míst, americký dolar by mohl směřovat k výraznější korekci svých předešlých zisků. 

TIP: Data z měnových trhů bez zpoždění můžete sledovat na Roklen24

Newsletter