Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Koruna se zastavila. Pokoří tento týden pointervenční minimum?

Česká měna v závěru týdne dokázala vymazat své ztráty, aby otestovala pointervenční minima, která se nacházejí u úrovně 26,113 EURCZK. Nižší úroveň byla způsobena nejen dobrým výsledkem běžného účtu platební bilance, ale především komentářem viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka, který vidí možné brzké zvyšování úrokových sazeb v druhé polovině roku.

Koruna tak dnes zahajuje obchodování na 26,18 EURCZK a vůči dolaru na 23,38 USDCZK. Dolar v minulém týdnu posílil kvůli navýšení úrokových sazeb v USA, pásmo 1 až 1,25 %. Navíc by americká centrální banka (Fed) mohla již během letošního roku zavést kvantitativní utahování, což by mělo podpořit americký dolar v růstu.

V minulém týdnu byla na investorech ve středoevropském regionu znát určitá nervozita právě díky středečnímu Fedu. Netýkalo se to tedy jen koruny, oslabil i polský zlotý a maďarský forint.

Na počátku nového týdne by investory, až na druhé kolo francouzských parlamentních voleb, neměla zaskočit žádná zásadní data. Ve Francii to však vře a druhé kolo parlamentních voleb rozhodne o rozvržení politických sil na příštích pět let. Průběžné výsledky druhého kola parlamentních voleb potvrdily, že centristické hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona získalo většinu křesel v dolní komoře parlamentu. 

Očekávaný scénář na koruně je vybírání zisků a oslabení koruny k pásmu 26,15 – 26,25 EURCZK. Nízké hodnoty na dolaru spolu s jestřábí rétorikou Fedu nás vedou k silnějšímu dolaru, 23,38 – 23,48 USDCZK a 1,1180 – 1,1196 EURUSD.

Newsletter