Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Už jsme prorazili středový kurz 1,070 EURUSD.

Koruna si po diskuzi o euru nechává část zisků

Americký dolar během včerejšího dne mírně oslabil ze svých 11letých maxim, zatímco mnoho obchodníků přistoupilo k vybírání svých zisků z minulého týdne. Pokles dolaru byl nicméně silně omezený a to zejména kvůli zvyšujícím se výnosům amerických vládních dluhopisů a rekordním hodnotám amerických akciových indexů.

Euro již čtvrtý den kulminuje poblíž úrovně 1,12 dolaru, nicméně z dlouhodobějšího hlediska je sentiment trhu nadále spíše nakloněn jeho pokračujícímu poklesu a aktuální cenové pohyby evropské společné měny jsou tak spíše konsolidací, než předzvěstí možného posílení eura.

Česká koruna zaznamenala v posledních dvou týdnech volatilní cenové pohyby, k nimž zásadním způsobem přispěl prezident Miloš Zeman svou opětovnou kritikou intervenčního režimu České národní banky, jímž podle něj centrální banka záměrně oddaluje vstup ČR do eurozóny. Zeman, který z titulu prezidenta sám jmenuje členy bankovní rady, se nechal slyšet, že jeho záměrem je mít takové vedení centrální banky, které přijetí eura jako národní měny podporuje. Naopak, nebude jmenovat lidi „podporující devalvaci koruny“. 

Zemanova slova, která podpořila korunu až pod 27,40 z úrovně 27,60 vůči euru, si vyžádala reakci ministra financí Andreje Babiše. Ten zdůraznil, že ČNB je nezávislá a klást podmínky pro jmenování do bankovní rady je nepřijatelné. Do diskuse svým textem včera vstoupil guvernér ČNB Miroslav Singer. Přijetí evropské společné měny pro českou ekonomiku podle něj nemusí být tak výhodné, jak se očekává.

Výraznou podporou včera koruně nedokázala být sada příznivých indexů nákupních manažerů (PMI) v našem regionu. Situace na koruně se ale už závěrem minulého týdne poměrně uklidnila a česká koruna tak již vykazuje sníženou volatilitu. Ta by měla pokračovat i v následujících dnech. Aktuální kurz koruny vůči euru dosahuje 27,48 a koruna tak mírně posiluje. Vůči dolaru je česká měna taktéž mírně silnější a dosahuje úrovně 24,56 koruny za dolar. 

Klíčovou předem známou událostí tohoto týdne pro měny bude čtvrteční měnové jednání ECB. Ta by měla odhalit další podrobnosti o odkupech aktiv, které má spustit právě v březnu.

Prezident Zeman: Rusnok je ideálním kandidátem na guvernéra ČNB

Zeman: Rusnok je excelentní kandidát na guvernéra ČNB

Singer: Přijetí eura nemusí české ekonomice dát očekávaný stimul

Newsletter