Koruna sílí. Růst odstartovali bankéři ve Vídni

České ekonomice se daří a koruna zažila úspěšný týden. Prolomila hranici 25,50 EURCZK a týden tak končí na nejsilnější úrovni od března 2013. K ziskům české měně pomohly komentáře členů bankovní rady České národní banky. Také vůči dolaru si koruna polepšila a v závěru týdne byla nejsilnější od září 2014.

Centrální bankéři ve Vídni

Ve Vídni se v pondělí sešli zástupci centrálních bank střední a východní Evropy. Guvernér ČNB Jiří Rusnok se vyjádřil jednak k blížícímu se zasedání bankovní rady, stejně tak i k výhledu úrokových sazeb pro příští rok. Řekl, že v případě prosincového měnověpolitického zasedání, které se odehraje 21. prosince, vidí 50procentní pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb dosahujícího 25 bazických bodů.

Šéf ČNB prý nevidí žádný rozdíl v tom, zda budou sazby zvýšeny v prosinci či v únoru. Tomu nahrává především to, že se česká ekonomika sice, technicky vzato, přehřívá, na druhou stranu ale nejsme svědky nafukování žádných bublin, případně jiných nerovnováh tlačících na urychlené jednání ze strany centrální banky.

Koruna během pondělí nejprve oslabila k hranici 25,60 za euro, což byl dopad především německého dění a jeho vlivu na kurz eura. Poté, co byla zveřejněna Rusnokova slova, byly tyto ztráty umazány. V úterý večer se už koruna dostala pod 25,50 EURCZK. V pátek odpoledne byl kurz na 25,43 EURCZK a 21,36 USDCZK.  

Ve Vídni promluvil i další člen bankovní rady ČNB Marek Mora. Podle něj je příliš brzy na to, abychom byli schopni říct, zda budou sazby zvýšeny již na prosincovém zasedání. V tomto směru bude podle něj záležet především na vývoji kurzy, co se týče ostatních fundamentů, jako například inflace, jsou zcela v souladu s prognózou, tudíž na rychlejší utahování měnové politiky nikterak netlačí. „Obecně mám za to, že existuje prostor pro další utažení měnové politiky,“ řekl Mora pro Bloomberg. „Zdali se tak stane prostřednictvím kurzu, nebo úrokových sazeb, nejsem však v tuto chvíli schopen říci,“ dodal.

Rusnok na VŠE

Silnější koruně pak pomohl další komentář guvernéra ČNB Rusnoka. Ten ve středu na Vysoké škole ekonomické na setkání se studenty připustil, že by se na měnových cílech mohli podílet také politici. Studentům také řekl, že ČNB začne od února příštího roku zveřejňovat odhad vývoje kurzu koruny. „Budeme jedni z mála, kdo tento parametr zveřejňuje,“ řekl Rusnok.

Podle Marka Dřímala z Komerční banky by se kurz koruny k euru mohl podívat až k úrovni 25,30 EURCZK, především pokud se pro zvyšování úrokových sazeb vyjádří další centrální bankéři. „V průběhu příštího roku očekáváme posílení české měny na 24,70 EURCZK,“ dodal Dřímal.

Zápisy z jednání Fedu a ECB

Zápis z říjnového jednání ECB ukázal na širokou shodu evropských centrálních bankéřů ohledně prodloužení programu odkupu aktiv o devět měsíců (do září 2018) a snížení odkupovaného objemu na 30 miliard eur. Rada guvernérů byla pravděpodobně překvapena
tržní reakcí, protože předpokládala, že po oznámení na trhu nedojde k zásadnějšímu přeceňování.

Zápis z posledního zasedání Fedu pak ukázal, že řada představitelů americké centrální banky předpokládá, že úrokové sazby bude v brzké době zapotřebí opět zvýšit. Podle některých by se ale další zvyšování úroků mělo odložit, dokud nestoupne inflace. V prosinci tak zřejmě vyhrají jestřábi.

Dolar vůči euru během týden vůči euru ztrácel, týden končí na úrovni 1,1909 EURUSD.

 

Newsletter