Pozitivní nálada trhů pomáhá procyklickým měnám. Dolar globálně slábne. Euro vůči dolaru sílí směrem k 1,1900 EURUSD. Koruna sílí nejvíce v regionu, a to k 26,25 za euro.

Koruna sílí s ekonomikou. Pod 27,40 k euru

Koruna dostává silnou podporu dnes ráno z revidovaných údajů o síle českého HDP. Po slabém sentimentu z minulých dnů, kdy se koruna přiblížila na dohled dlouhodobé podpory 27,5 EURCZK, se dnes skokově posunula pod hranici 27,4. Tak silnou revizi málokdo z trhu očekával a bere opět sílu z plachet ČNB ve smyslu dalšího umělého oslabení koruny. Toto riziko se stále snižuje a prohlášení guvernéra, že se bude řídit pocitově a ne ekonomickou silou ve vztahu ke koruně, začínají být minimálně neopodstatněná. Zda se koruně podaří vytvořit nový nákupní moment, se nedá očekávat a hráči na trhu zůstanou zřejmě v klidu. Hranice podpory 27,5 ale prozatím bude vybízet k prodeji eur a sázce na mírné posílení koruny zpět do pásma, kde se nachází v posledních týdnech.

Dolarový růst se zastavil a v posledních 48 hodinách se prozatím silný pohyb z 1,14 EURUSD vyčerpal. Euro tak mírně koriguje ztráty a to i přes stále nejasný výsledek jednání v Řecku. Pokračující rozdílnost mezi prohlášením na jedné straně řeckých vyjednavačů a věřitelů na straně druhé potvrzuje, jak vysoká je tato hra. Pokud se přikloníme k vyjádření Mezinárodního měnového fondu, který nevidí posun v jednáních a zmiňuje riziko defaultu příští týden, tak nás čeká zvýšená volatilita na trzích. Možnost překvapivé dohody do nedělního termínu ale existuje a je vidět, že trhy začínají být neustálými protichůdnými prohlášeními unaveny a EURUSD se spíše soustředí na makro údaje a monetární politiku. EURUSD se obchoduje na maximech z kraje týdne na 1,096 a zisky eura se zdají být prozatím omezené. Dnešní sada amerických dat odpoledne bude možným spouštěčem na silný závěr dolaru před víkendem.

Newsletter