Koruna skokově posiluje díky silnému HDP na 27,35 Kč za euro

Obchodování na měnovém páru EURCZK se během včerejšího dne neslo na vlně nízké volatility. Koruna, jež vůči euru obchoduje již několik týdnů v úzkém obchodním rozsahu 27,30-27,50, se během včerejšího dne omezila na úzké pásmo pěti haléřů. Její odpolední zavírací hodnoty se tak dostaly velmi blízko středeční zavírací hodnotě 27,46 koruny za euro.

Během dnešních ranních hodin byly zveřejněny údaje o českém HDP, podle nichž česká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí 3,9% tempem meziročně při očekávání 2 %. Koruna na tyto zprávy zareagovala skokovým posílením, kdy její kurz vzrostl v rámci minut o více jak 0,3 % a česká měna zpevnila až na 27,345 korun za euro. Aktuální kurz koruny kulminuje na úrovni 27,38 korun za euro. Lze očekávat, že tlak na posílení koruny bude vzhledem k těmto pozitivním datům přetrvávat po celý den a koruna by tak mohla posílit směrem k horní hranici jejího mnohatýdenního obchodního rozsahu.

Česká ekonomika překvapuje prudkým růstem. A pomáhá koruně

Oproti tomu měnový pár USDCZK vykazoval během včerejšího dne podstatně vyšší volatilitu. Česká koruna, obchodující vůči dolaru ve vleku EURUSD, posílila v průběhu včerejšího dne pod hranici 24,00 korun za dolar a dosáhla tak svých nových maxim za 2,5 měsíce. Ačkoliv v odpoledních hodinách část svých zisků umazala, kurz USDCZK dnes znovu testuje hranici 24,00 korun, aktuálně na 24,06 korun za dolar, na pozadí nečekaně pozitivních údajů českého HDP. Ty i v tomto případě přiměly korunu skokově posílit až na 23,992 USDCZK.

Přestože obchodování na EURUSD bylo během včerejšího dne podstatně klidnější než v předchozích dnech, slabost dolaru nadále přetrvává. V průběhu včerejšího dne došlo k proražení další rezistence, tentokrát na 1,1400 dolaru za euro. Evropská společná měna má tak volnou cestu k posílení k úrovni 1,1500 dolaru za euro.  Důvodem je příliv nečekaně horších dat z americké ekonomiky, která svou dynamikou v posledních týdnech zaostává za očekáváním analytiků. Ačkoliv je momentální sentiment silně nakloněn dolarovým medvědům, podle mnohých investičních domů dává momentální kurz EURUSD ideální příležitost k nákupu dolarů na úkor eura a to zejména z důvodu pravděpodobného zvyšování sazeb americkou centrální bankou.

Stratég BNP Paribas: Je čas kupovat dolar

Newsletter