Koruna slábne, 26,90 za euro na dohled. Ztrácí korunoví investoři trpělivost?

Koruna se dva týdny od ukončení kurzového závazku České národní banky sice obchoduje pod 27,00 za euro, ovšem v posledních dnech vykazuje postupné oslabování. Během včerejška si česká měna sáhla na nejslabší hodnotu od 6. dubna odpovídající 26,87 EURCZK. Obchodování tak má směr, ale je relativně poklidné a s nižšími objemy.

Potvrzují se tak slova guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, který uvedl, že v pointervenční době se dá čekat pohyb, a to v obou směrech. Na druhou stranu, stále platí, jak rovněž šéf centrální banky podotkl, že je současná rozkolísanost koruny vůči euru mnohem slabší, než bankovní rada čekala.

Někteří investoři pravděpodobně začali uzavírat své dlouhé korunové pozice ihned po exitu ČNB. Někteří si naopak počkali, ovšem vzhledem k vývoji kurzu, který jde opačným směrem, než většina spekulantů původně věřila, jim dochází trpělivost. Hodnoty kolem 26,80 EURCZK – aktuálně 26,87 EURCZK –  přináší malý výnos a náklady na držení pozic postupně rostou, což ostatně potvrzuje například vývoj forwardových bodů. Nejvíce si investoři aktuálně připlatí v případě týdenního až měsíčního forwardu.

Dolar v posledních dnech oslaboval, a to až k 1,073 za euro. Během včerejška se mu však podařilo část předchozích ztrát umazat, což odpovídá 1,071 EURUSD. Aktuálně je kurz na 1,0726 EURUSD. Ve dvojici s korunou se pak nacházíme 25,04 USDCZK.

Síla dolaru se projevila i ve dvojici s britskou librou, která po úterní informaci o požadavku předčasných voleb výrazně zpevnila. Během včerejška pak došlo na to, o co premiérka Spojeného království Theresa Mayová usilovala, a to na schválení jejího návrhu o předčasných volbách, které se budou konat 8. června. Pár se během včerejšího dne posunul z 1,285 na 1,278 GBPUSD.

Dnešní data budou zaměřena na indexy cen výrobců, které přijdou z Německa a Česka. Na opačném kontinentu v USA budou zveřejněny nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti a Filadefský index.

EURUSD by se měl dnes pohybovat v pásmu 1,065 až 1,075. U měnového páru USDCZK pracujeme s 25,00 až 25,12. Eurokoruna by se měla držet od 26,75 až 26,85 EURCZK.

Newsletter