Koruna & slovní intervence. Má ČNB dost munice?

Další jednání bankovní rady České národní banky se pomalu blíží. A přibývají komentáře centrálních bankéřů. Včera se nechali slyšet dva členové bankovní rady. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl týdeníku Ekonom řekl, že úrokové sazby by měly být v situaci silně rostoucí ekonomiky výš, než jsou nyní. A z Petrohradu se ozval člen bankovní rady Marek Mora. Ten poznamenal, že slabší koruna může podpořit dřívější úrokový „hike“.

Viceguvernér Hampl, který koncem roku v radě po 12 letech končí, na počátku května jako jediný z členů bankovní rady hlasoval pro zvýšení základní úrokové sazby. „Ekonomika má vyčerpané produkční kapacity, jede nad rámec svých konstrukčních možností a jsme svědky růstu reálných mezd, který tu nebyl posledních deset let. Dále předpokládáme, že rovnovážná úroková sazba je mnohem výše, než jak je nastavena dnes. Je tedy jen logické posouvat se k této rovnovážné úrovni rychleji,“ řekl týdeníku Hampl.

Mora včera novinářům v Petrohradě řekl, že slabší koruna může rovněž podpořit dřívější úrokový „hike“. Potenciální načasování ale komentovat nechtěl. Ve své prezentaci se zabýval nízkou inflací a jejím vlivem na ekonomiku. 

Bankovní rada ČNB ponechala 3. května úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstala na 0,75 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 1,50 %

Týden, který byl bohatý na domácí makrodata, dnes zakončí čísla z trhu práce. Úřad práce oznámí květnovou nezaměstnanost, trh čeká pokles na tři procenta z dubnových 3,2 procenta. 

Koruna včera zaznamenala ztráty vůči oběma hlavním světovým měnám. Aktuálně se kurz pohybuje na 25,78 EURCZK a 21,86 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,61 až 25,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,56 až 21,75 USDCZK.*

Dolar se včera k euru pohyboval blízko třítýdenních minim. Euro posilovalo a klesaly výnosy z amerických státních dluhopisů. Investoři začínají věřit tomu, že by Evropská centrální banka (ECB) mohla příští čtvrtek naznačit ukončení svého rozsáhlého programu nákupů dluhopisů do konce letošního roku.

Dalším ziskům eura pak stojí v cestě obavy z obchodní války. Ta by totiž negativně postihla vývozce z eurozóny.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, za týden ztratil 0,75 procenta a včera klesl až na 93,213 bodu a byl tak na nejnižší úrovni od 17. května.

Z amerických makrodat budou dnes odpoledne zveřejněny velkoobchodní zásoby.

Aktuálně se euro vůči dolaru obchoduje na 1,1794 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 93,426 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,1781 až 1,1904 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter