Koruna smazala své válečné ztráty

Klíčové body

  • Některé hlasy z ČNB zmiňují možnost růstu úrokových sazeb nad hranici 5 %
  • Trh na horizontu tří měsíců počítá s nárůstem sazeb ČNB výrazně nad 5% úroveň.
  • Koruna díky vyšším tržním sazbám smazala své válečné ztráty.
Zdroj: Depositphotos

Úrokové sazby nad hranicí 5 %. To je scénář, který v posledních dnech nejenže zmínili někteří členové bankovní rady ČNB, ale rovněž s ním pracuje výhled tržních sazeb. Koruna díky tomu krátce zpevnila až pod úroveň 24,50 za euro. Smazala tak své válečné ztráty vyvolané ruským napadením Ukrajiny.

Bankovní rada ČNB se dnes ponoří do týdenní mediální karantény před měnověpolitickým zasedáním naplánovaným na příští čtvrtek. Ještě předtím stačil viceguvernér Marek Mora a radní Tomáš Holub zmínit možnost růstu úrokových sazeb až nad hranici 5 %. Oba centrální bankéři tak vyzněli v o něco více jestřábím duchu než například guvernér ČNB Jiří Rusnok. Ten zase ve svých komentářích připustil možnost využití devizových rezerv s cílem dočasné podpory kurzu koruny.

Kombinace výše zmíněných komentářů a pozitivnější tržní nálady projevující se u měn regionu pomohla koruně k dalšímu posílení. V posledních dnech je patrné, že se díky absenci vyhrocení geopolitické situace dostává zpět k hlavnímu slovu úrokový diferenciál a výhled jeho dalšího rozšiřování. Tento týden jsme tak pozorovali nárůst korunových sazeb, krátkých i dlouhých.

Trh v tuto chvíli na horizontu tří měsíců počítá s nárůstem sazeb ČNB nad hranici 5 %. Srovnání tříměsíční FRA sazby s aktuální úrovní tříměsíční sazby Pribor naznačuje možnost zvýšení úroků o více než 90 bazických bodů. Stejný výhled pak vidíme i na horizontu šesti a devíti měsíců, což odpovídá delšímu období stabilních úroků na vyšších úrovních, než jak předpokládá prognóza centrální banky.

ČNB podle nás na březnovém zasedání doručí zvýšení sazeb o 50 bazických bodů. Argumentace bude založena na nadále trvající situaci výrazných a široce rozprostřených inflačních tlaků. Ohledně dalšího postupu však bude centrální banka patrně opatrnější, a to zejména s ohledem na dopady války na Ukrajině, které mají povahu nabídkového stagflačního šoku. Je proto možné, že celkově vyzní výstup z měnověpolitického zasedání ČNB o něco mírněji, než jak předpokládá trh. Výsledkem by mohlo být odevzdání části korunových zisků nabraných v posledních dvou týdnech. Nepředpokládáme ale, že by šlo o citelný výprodej dosahující desítek haléřů.

I tak ale nelze rizika oslabení koruny zcela vypustit. Nadále je potřeba pracovat s možností vyhrocení geopolitické situace, které by oslabilo nejen českou korunu, ale i zbytek regionu, tj. polský zlotý a maďarský forint.

Ve zbytku roku každopádně zůstává ve hře možnost dalšího růstu domácích sazeb. Jak včera uvedl kolega hlavní ekonom Pavel Peterka, pokud by česká ekonomika spadla do krátkodobé stagflace právě vinou dopadů války na Ukrajině, nemusel by to pro ni být velký problém (jeho názorový text najdete zde). Možnost potřeby dále zvyšovat úroky připouští i bývalý člen bankovní rady ČNB Pavel Štěpánek. Rozhovor s ním, ve kterém se bavíme právě o budoucnosti české ekonomiky a měnové politiky, zveřejníme dnes těsně před jedenáctou hodinou dopoledne.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,09823 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0921 do 1,1049 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,71 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,50 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,46 až 24,83 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,19 do 22,69 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters